Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

3,4/5 (171 ocen)

Podział farb ze względu na rodzaj podłoża


Czasem ludzie poszukują optymalnych farb do konkretnego podłoża, dlatego zamieszczamy również i taką klasyfikację:

- Farby do tynków zewnętrznych – najlepiej sprawdzają się tu farby emulsyjne rozcieńczane organicznym rozpuszczalnikiem. Nie wolno nimi malować świeżo położonego tynku. Należy odczekać około 30 dni. Są jednak farby, które można używać już po trzech dniach od otynkowania. Mamy tu na myśli farby mineralne krzemianowe, cementowe i silikonowe. Świetnie chronią przed wpływem czynników atmosferycznych.

- Farby do tynków wewnętrznych – mamy tu szeroką gamę produktów, a więc emulsyjne farby matowe (do sypialni, pokoju dziennego, salonu), akrylowe (pokoje dziecięce), lateksowe (kuchnia i łazienka), akrylowo-lateksowe (korytarze, przedpokoje), winylowe (pomieszczenia gospodarcze).

- Farby do drewna – stosuje się tu lakiery poliuretanowe, akrylowe i alkidowe lub lakierobejce. Mogą być bezbarwne i wówczas pozostawiają naturalny kolor drewna i rysunek słojów, ale mogą też być transparentne w dowolnym kolorze, które likwidują widok słojów.

- Farby do glazury i płytek ceramicznych – bardzo fajna sprawa, bo gdy masz ochotę na zmianę kolorystyki płytek w łazience, kuchni czy na tarasie, nie trzeba ich wymieniać, a wystarczy pomalować. Są to farby o przeznaczeniu specjalnym.

- Farby do betonu – choć rzadko bywa malowany, to jednak czasem jest dobrze go pokryć. Najlepsze w tym przypadku są farby specjalne, wzmacniające, a więc polimerowe lub poliuretanowe. Tworzą one na powierzchni szczelna powłokę odporna na wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Farby

Farby

Farby specjalne


Producenci usiłują dogodzić klientom pod każdym względem. Stąd też na rynku pojawiają się także różnego rodzaju farby o przeznaczeniu specjalnym.

- Farby strukturalne – są bardzo atrakcyjne. Ściany nimi pomalowane mają wygląd abstrakcyjnego reliefu i są chropowate w dotyku. Takie farby można czyścić.

- Farby dekoratorskie – imitują różne powierzchnie, na przykład kamień, drewno itp. Należy jednak mieć pewne doświadczenie, aby osiągnąć nimi odpowiedni efekt.

- Farby emulsyjne i „przecierki” – chodzi tu o specyficzny efekt, który polega na nakładaniu na siebie kolejnych cienkich warstw farb emulsyjnych o różnych kolorach.

- Farby fosforyzujące - zawierają pigmenty, które absorbują promienie świetlne, a wieczorem przez jakiś czas świecą.  

- Farby pachnące – niestety ich zapach kwiatowy, cytrusowy lub inny utrzymuje się tylko podczas procesu malowani i kilka dni po nim.

- Farby magnetyczne – zawierają w sobie nierdzewne drobinki żelaza, więc potem magnesy przyklejają się do niej, jak na przykład do lodówki.

Jak widać, pomijając samą paletę barw, asortyment farb jest niezwykle bogaty. Aby dobrze wybrać, trzeba zapoznać się z właściwościami konkretnych rodzajów farb oraz tym, jak sprawdza się na konkretnym podłożu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże w dokonaniu odpowiedniej decyzji.

Koniecznie zobacz