Jesteś tutaj:

Farby do betonu - właściwości

1Farby - rodzaje, podział i zastosowanie

2Farby antykorozyjne - skuteczna ochrona metali

3Jak i czym malować ściany?

4Malowanie elewacji domu - co warto wiedzieć?

5Malowanie i odnawianie dachu

6Malowanie natryskowe - użyteczne porady

7Malowanie sufitu - nie takie znowu trudne

8Malowanie ścian - dobór koloru

9Malowanie wnętrza mieszkania - praktyczne wskazówki

10Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Beton jest popularnym materiałem budowlanym. Jednak jego popularność może zostać zachwiana, gdy będzie ulegał zniszczeniu. Warto zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami i cieszyć się betonową posadzką w garażu czy betonowym ogrodzeniem.


Cechy farb do betonu


Obecne budowanie jest budowaniem odpowiedzialnym. Oznacza to, że nie będziemy biernie patrzeć jak dany materiał budowlany ulega zniszczeniu. Dlatego też powstają preparaty ochronne.

W przypadku betonu mamy do czynienia ze specjalnymi farbami, przeznaczonymi specjalnie dla tego typu kompozytu. Pełnią one rolę zabezpieczenia i wzmocnienia betonowych warstw. Chronią przed niszczącym działaniem wody oraz pary wodnej, uszczelniają i zwiększają wytrzymałość. Dzięki nim beton zachowuje pierwotny, estetyczny wygląd, a równocześnie jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Farby do betonu jak szereg innych materiałów budowlanych powinny być dostosowane do przeznaczenia i miejsca zastosowania betonowych wykończeń. W zależności od przeznaczenia możemy dobrać odpowiedni kolor farby. Najczęściej dostępnymi na rynku są farby: szare, beżowe, brązowe lub niebieskie. Występują w wariantach matowych lub z połyskiem. Zużycie takiej farby będzie wiązało się bezpośrednio z porowatością podłoża.


Główny składnik i normy


Zazwyczaj farby betonowe to farby akrylowe. W związku z tym głównym składnikiem będzie akryl, a dokładniej ujmując żywice poliakrylowe. To właśnie dzięki tym i innym składnikom farby do betonu zabezpieczają go przed karbonatyzacją i niszczeniem. Farby do betonu mogą być modyfikowane, aby w pełni spełniały nasze oczekiwania. Bardzo często zdarza się, że akryl występuje w połączeniu z silikonem – powstają zatem powszechne farby do betonu akrylowo-silikonowe.


Aby farba została dopuszczona do użytku ważne jest, aby spełniała określone wymogi, atesty oraz normy.

Pośród norm warto wyróżnić tutaj:

• PN-C-81913:1998 - Farby do elewacji

• PN-EN 1504-2:2006 - Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych – Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności – Część 2: Systemy ochrony powierzchniowej betonu.

Pomalowany beton


Rodzaje farb i ich zastosowanie


Farby do betonu z pewnością nie są jednego rodzaju. W związku z tym można podzielić je na dwie zasadnicze grupy:

sztywne – tego typu farby zabezpieczają beton przed korozją oraz ścieraniem. Równocześnie stanowią warstwę ochronną przed niszczącym działaniem środków chemicznych oraz czynników zewnętrznych. Farby sztywne twardnieją około 48 godzin.

elastyczne – znajdują zastosowanie głównie jako warstwa chroniąca przed działaniem atmosfery. Przede wszystkim stosowane są w miejscach, gdzie powstają rysy i pęknięcia. Są zatem elastyczną odpornością na obciążenia dynamiczne i powstające drgania.

Wybór określonego rodzaju farby musi być konkretnie sprecyzowany. Z pewnością nieco inną farbę zastosujemy w przypadku betonowej fasady, a nieco inną, gdy będzie zależało nam na ochronie betonowej posadzki. Farby do betonu cieszą się również sporą popularnością w przypadku betonowych ogrodzeń, a także chodników, mostów czy ekranów. Często są one także wykorzystywane przy wykańczaniu wewnętrznych ścian budynków przemysłowych.


Dodatkowe preparaty


Pomimo podawanych przez producentów korzystnych informacji dotyczących farb do betonu, decydujemy się ponadto na dodatkowe zabezpieczenie. Przecież nie zawsze mamy do czynienia ze świeżo wykonaną betonową warstwą. Bardzo często podłoże jest już wcześniej podniszczone. Zaleca się zatem wykorzystać preparaty gruntujące pod farbę. Występują one jako wodne emulsje akrylowe, które stosuje się na różnego rodzaju podłoże mineralne. Preparaty przepuszczają parę wodną, są pozbawione koloru, a ich okres wysychania trwa około godziny.

Nowością na rynku z farbami do betonu są preparaty, które stanowią zabezpieczenie przed graffiti. Niestety często zdarza się, że w ten sposób niszczone są prywatne ogrodzenia czy elewacje. Preparat jest niczym innym jak lakierem poliuretanowym, który nakłada się na farbę chroniącą beton. Bezbarwne zabezpieczenie schnie podobnie jak preparat gruntujący. W związku z tym z pewnością warto w niego zainwestować.

Beton pomalowany na pomarańczowo


Malowanie


Choć wydawać się to może już nudne: trzeba rozpocząć pracę od wcześniejszego przygotowania podłoża. Z pewnością nie można tego etapu pominąć. Powierzchnia sucha i bez zanieczyszczeń jest podstawą podjęcia dalszych działań. W przypadku wylania świeżej posadzki betonowej należy odczekać około 4 tygodni w celu zapewnienia prawidłowego dojrzewania mieszanki betonowej. Jeżeli decydujemy się na nałożenie preparatów gruntujących, nakłada się je przed malowaniem farbą do betonu (lakier zabezpieczający jak wspomniano wcześniej po pomalowaniu farbą!). Podczas malowania farbę nakładamy wałkiem, pędzlem lub natryskiem pneumatycznym. Czas wysychania i utwardzania zawsze jest podawany przez producenta na opakowaniu.

Jeżeli zależy nam na nienagannym wyglądzie posadzki, fasady czy chodnika betonowego powinniśmy z pewnością zainwestować w farby ochronne. Dzięki nim betonowe elementy nie będą odstraszały, ponieważ będą odporne na niszczące działanie deszczu, wiatru i obciążeń statycznych czy dynamicznych. Jest to zatem kolejny krok w stronę PIĘKNEGO BETONU.


Koniecznie zobacz