Drewno konstrukcyjne - właściwości

Jesteś tutaj:

Drewno konstrukcyjne - właściwości

3,4/5 (47 ocen)
Przygotowanie

W celu zapewnienia drewnu wyżej wymienionych cech i właściwości należy wcześniej odpowiednio je przygotować i zaimpregnować.

Niezbędne będzie w tym wypadku suszenie, ponieważ drewno naturalne jest znacznie bardziej wilgotne niż drewno o maksymalnych zakresach wilgotności, podanych powyżej. Suszenie można przeprowadzić w sposób naturalny lub sztuczny, czyli komorowo. Drugi sposób jest znacznie bardziej popularny ze względu na krótszy czas suszenia.

Drewno konstrukcyjne musi być również pocięte i obrobione zgodnie z zasadami. Jego krawędzie muszą być równo przycięte (drewno obrzynane). Popularnym rozwiązaniem w przypadku więźby dachowej jest drewno czterostronne strugane. Dzięki takiej obróbce staje się bardziej odporne na ogień i atakujące je owady.

Ochronę przed owadami i grzybami stanowić może również impregnacja. Najmniej kosztownym sposobem jest powierzchniowe malowanie impregnatem. Tarcicę impregnuje się także poprzez zanurzenie w specjalnych środkach impregnujących.

Drzewo w tartaku

Drzewo w tartaku

Rodzaje


Ze względu na technologię powstawania drewna konstrukcyjnego można wyróżnić:

Drewno lite – obróbka przeprowadzana jest jako przetarcie drewna okrągłego, w wyniku której otrzymuje się deski lub łaty. Mają one prostokątny przekrój poprzeczny, a ich standardowa długość może wynosić nawet 6,3 m. W przypadku konstrukcji złożonych stosuje się łączniki, czyli specjalne płytki.

Drewno klejone – jak sama nazwa wskazuje: tego typu drewno powstaje w skutek sklejenia listewek lub forniru (płaty drewna). Drewno klejone jest strugane z czterech stron. Wykonuje się z niego najczęściej więźby dachowe lub lukarny.


Zastosowanie tego typu drewna na elementy konstrukcyjne wymaga nierzadko zamówienia. Dzięki możliwości osiągnięcia przez elementy konstrukcyjne dużych rozpiętości, przekraczających 40 m, drewno klejone jest popularne w przypadku budynków o znacznie większej kubaturze niż domy jednorodzinne. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować go dla mniejszych konstrukcji. Zaletami drewna klejonego w porównaniu z drewnem litym są: znacznie mniejsza tendencja do pęknięć, odkształceń oraz większa odporność na wpływy atmosferyczne.

Produkcja drewna konstrukcyjnego jest procesem złożonym i nie ogranicza się wyłącznie do jego wytworzenia. Zastosowanie nowych technologii w tym procesie w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu zainteresowania naturalnym materiałem konstrukcyjnym, jakim jest drewno. I pomimo konkurencji w postaci elementów stalowych czy żelbetowych nadal o nim nie zapominamy…
 

Koniecznie zobacz