Dalia ogrodowa - odmiany, uprawa i sadzenie

Jesteś tutaj:

Dalia ogrodowa - odmiany, uprawa i sadzenie

3,4/5 (186 ocen)

Dalie kaktusowe – rośliny z tej grupy osiągają wysokość 120−180 cm, a ich kwiaty mają średnicę 10−15 cm. Wyróżnia się trzy typy dalii kaktusowych: typ klasyczny – o kwiatach całkowicie pełnych, promieniście ułożonych płatkach, które są zwinięte w cienkie i spiczaste rurki; typ pajęczynowaty – płatki zwinięte i zakrzywione na zewnątrz; typ frędzlowaty (fimbra) – o porozcinanych płatkach.

Dalie półkaktusowe – jest to grupa pośrednia pomiędzy daliami dekoracyjnymi i kaktusowymi. Rośliny dorastają do wysokości około 150 cm, a ich kwiaty mają średnicę 12−15 cm. Płatki kwiatowe są pofalowane, ostro zakończone, a na końcach rurkowato zwinięte.

Różne dalie – grupa obejmuje dalie, które nie da się zakwalifikować do wyżej wymienionych grup (dalie przypominające chryzantemy, lilie wodne oraz osobliwości botaniczne i inne).

Dalie

Dalie

Uprawa


Dalia nie wymaga nadzwyczajnych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, aby stanowisko na którym rośnie było dobrze nasłonecznione, a gleba urodzajna. Przy pielęgnacji dalii nie wolno zapomnieć o usuwaniu jej pędów bocznych i zbędnych łodyg. Rośliny wymagają też palikowania oraz regularnego podlewania i nawożenia w okresie formowania pąków i kwitnienia. Chcąc zasilić roślinę, należy wykorzystać kompost lub nawóz organiczny zakupiony w sklepie ogrodniczym, które wspomogą dalię w zawiązywaniu licznych pąków kwiatowych. Nawóz mineralny bogaty w azot sprzyja rozwojowi liści.

Dalie

Dalie

Sadzenie


Dalia jest rośliną długowieczną i może rosnąć przez wiele lat, jeżeli w okresie zimowym zapewnimy jej odpowiednie warunki. Kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, bulwy roślin trzeba wykopać. Pędy należy przyciąć na długość 3−5 cm i pozostawić do obeschnięcia. Bulwy musimy umieścić w skrzynce z torfem i przenieść do ciemnego oraz chłodnego pomieszczenia. Wraz z nastaniem wiosny, ale nie wcześniej niż w połowie maja, wysadza się karpę (podzieloną na mniejsze kawałki, po trzy pęki) do przygotowanych dołków i przykrywa ziemią w taki sposób, aby pąki znajdowały się tuż pod jej powierzchnią, a zeszłoroczne pędy wystawały. Następnie posadzone rośliny należy obficie podlać.

Karpy - bulwy dalii ogrodowej

Karpy - bulwy dalii ogrodowej

Rozmnażanie


Roślinę można rozmnażać poprzez podział karp, sadzonki i nasiona. Karpy dalii rozsadza się na początku maja, mniejsze części, po trzy pęki, sadzi się na głębokość około 10 cm, zachowując rozstaw 70×100 cm. Sadzonki do rozmnażania rośliny powinny być pędami (o długości około 10 cm) wyrosłymi z kłączy, które zostały wysadzone w lutym w szklarni. Warto zwrócić uwagę, aby sadzonki były z tzw. piętką. Umieszcza się je w doniczkach z piaszczystą ziemią kompostową lub substratem torfowym. Nasiona dalii wysiewa się w marcu. Następnie, zazwyczaj po ukazaniu się dwóch liści, pikuje się je do doniczek. Do gruntu wysadzamy młode roślinki, gdy miną przymrozki.

Dalie

Dalie

Zastosowanie


Dalie, które są najbardziej znanymi i najczęściej uprawianymi roślinami o bulwach korzeniowych, doskonale sprawdzą się jako jeden z elementów ogrodu. Szczególnie efektownie wyglądają, gdy posadzimy je w grupie po 1−3 sztuki w lekkim oddaleniu od pozostałych roślin. W dużych ogrodach najlepiej będą się prezentowały dalie dekoracyjne, w mniejszych ogrodach dalie kaktusowe lub anemonowe, zaś do małych ogródków przeznaczone są dalie pomponowe i kryzowane. Ze względu na późne kwitnienie dalie warto posadzić w pobliżu wcześnie kwitnących krzewów dekoracyjnych. Rośliny niskie, karłowate, dobrze sprawdzą się posadzone w ogródkach skalnych. Dalie ogrodowe nadają się na kwiat cięty.

Wysokiej jakości sadzonki, bulwy, kłącza dalii kupisz tutaj


Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz