Daglezja zielona, jedlica - uprawa, odmiany i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Daglezja zielona, jedlica - uprawa, odmiany i zastosowanie

3,4/5 (284 ocen)

Rozmnażanie


Daglezję zieloną rozmnażamy z nasion, które pozyskuje się po ich dojrzeniu, a więc jesienią. Nasiona można od razu wysiać bądź też przechować do wiosny.  Wysiewając nasiona w terminie wiosennym konieczna jest kilkutygodniowa stratyfikacja (około miesiąca). Wysiewamy je w przepuszczalne podłoże, przysypując warstwą piasku. Następnie skrzynki umieszczamy w miejscu, które nie będzie narażone na pełne nasłonecznienie. Utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Siewki daglezji charakteryzują się szybkim wzrostem.


Choroby i szkodniki


Pseudotsuga menziesii nie jest podatna na choroby i szkodniki, ale osłabione drzewa mogą zostać porażone m.in. przez szkocką osutkę daglezji. Patogen odpowiedzialny za chorobę to Rabdocline pseudotsugae. Konsekwencją choroby są opadające igły i silne osłabienie drzewa. Początkowo późnym latem/jesienią na igłach można zaobserwować żółtozielone plamy z czasem bardziej brunatne za które odpowiada patogen. W następnym roku igły żółkną i opadają. Na chorobę podatne są daglezje osłabione, rosnące w mniej przychylnych warunkach. Infekcji sprzyja m.in. duża wilgotność powietrza, łagodne zimy. W przypadku porażenia należy wykonać oprysk fungicydem.

Kolejną chorobą grzybową daglezji jest szwajcarska osutka daglezji, która także doprowadza do opadania igieł i osłabienia drzew. Niebezpieczna zwłaszcza dla młodych roślin. W przypadku tej choroby w okresie letnim na igłach zaobserwujemy  żółtozielone i brunatne plamy. Na spodzie igieł obecne czarne punkciki- otocznie grzyba. W kolejnym roku i następnych latach,  postępująca choroba, doprowadza do zasychania i opadania igieł. Chorobę zwalczamy stosując odpowiednie fungicydy.

W przypadku szkodników problemem może okazać się przybyszka daglezjowa, zwana ochojnikiem daglezjowym. Ochojnik daglezjowy to mszyca, żerująca na igłach, powodująca ich deformację i opadanie. Szkodnik pokryty jest charakterystyczną białą woskową wydzieliną, przypominającą watę. Ochojnika zwalczamy m.in. stosując wczesną wiosną preparat olejowy, a w późniejszym okresie wykonując kolejny oprysk odpowiednim insektycydem.


Zastosowanie


Daglezja zielona należy do najszybciej rosnących drzew iglastych. Sadzona jest  w parkach i dużych ogrodach. Należy pamiętać, że daglezja jest drzewem długowiecznym, którego wiek może przekroczyć 500 lat. Bardzo dobrze zaprezentuje się jako soliter na tle trawnika.

Doskonała do założeń naturalistycznych. Można tworzyć z niej szpalery, chroniące ogrody przed silnym wiatrem. Ładnie prezentuje się również posadzona w grupie.  Daglezja osiąga zbyt duże rozmiary, aby mogła swobodnie rosnąć w niewielkim ogrodzie, dlatego też w przypadku większości ogrodów warto wybrać daglezję w odmianie. W sprzedaży dostępnych jest wiele karłowych odmian, które wzbogacą nasadzenia nawet w małym ogrodzie. Dobrze prezentują się w kompozycjach z innymi iglakami, a także posadzone w ogrodzie skalnym bądź na wrzosowisku.

Tekst: Grzegorz Bogucki
 

Koniecznie zobacz