Jesteś tutaj:

Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

Budowa więźby dachowej - najważniejsze informacje
Czterospadowy dach kopertowy
Dach jednospadowy - konstrukcja i charakterystyka
Dach jętkowy - warty uwagi?
Dach odwrócony - zielony
Dachówka ceramiczna jako niezawodne pokrycie dachu
Dachy płaskie - zalety i wady
Lukarny dachowe
Typy i rodzaje dachów

Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

Dachy mansardowe są bardzo sprytnym rozwiązaniem. Ich cechą charakterystyczną jest podzielenie spadku dachu na dwie części, z których jedna ma spokojny skos, a druga jest bardzo stroma. Dzięki nim na poddaszu pojawia się znacznie więcej przestrzeni użytkowej, co ma niebagatelne znaczenie dla właścicieli danego budynku. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, jakie daje wybór dachu mansardowego.


Skąd się wzięła się nazwa?


Nie wiadomo, kto wymyślił taki typ dachu, ale wiadomo, kto skutecznie wykorzystał jego budowę do obejścia panującego wówczas prawa budowlanego. Był nim Françoi Mansart, francuski architekt, który projektował budynki właśnie z tego typu dachem. Miał wielu klientów, gdyż dachy dwuspadowe pozwalały właścicielom na znaczne oszczędności podatkowe. W ówczesnych czasach wartość podatkowa budynków była obliczana według wysokości domu liczonej do podstawy jego dachu.

Rekordziści budowali domy, w których czasem aż cztery kondygnacje skrywały się pod dachem. Popularność architekta była tak duża, że do dziś jego nazwisko związane jest z nazwą dachów, które tak rozpowszechnił.


Konstrukcja dachu mansardowego


Jak już zostało wspomniane, dach mansardowy posiada dwa rodzaje połaci dachowych, górną i dolną. Jest więc dachem dwukondygnacyjnym, charakteryzującym się konstrukcja łamaną, gdzie dwa rodzaje skosów oddziela od siebie mur, gzyms lub uskok. Tego typu dach może być zarówno dwuspadowy, jak i czterospadowy. Wyróżnia się dwa warianty dachu mansardowego:

- francuski – gdzie górna połać ma spadek bliski 30 stopniom, a dolna około 60 stopni,

- polski – tutaj dolna i górna połać mają zbliżony do siebie kąt nachylenia.


Choć konstrukcja dachów mansardowych wydaje się prosta, to w istocie tak nie jest. Załamanie połaci powoduje również zmianę nachylenia krokwi. Pojawienie się kolejnego węzła w konstrukcji sprawia, że konieczne jest dodatkowe jej wzmocnienie. Robi się to najczęściej za pomocą pionowych słupów stolcowych. Więźba dachu mansardowego nie wymaga, na szczęście, stosowania ściany kolankowej.

Budynek z dachem mansardowym

Budynek z dachem mansardowym

Pokrycie


Na dachach mansardowych świetnie wyglądają dachówki ceramiczne i cementowe. Jednak krycie tego typu dachów nie należy ani do najłatwiejszych, ani do tanich. Najtrudniejszym etapem jest wykończenie miejsca załamania połaci. Można to zrobić na kilka praktycznych sposobów. Jedni zamawiają gotowe, odpowiednio załamane dachówki, ale to jest dość drogie wyjście. Najczęstszym rozwiązaniem jest wykończenie tej części dachu blachą powlekaną kolorem dobraną do odcienia dachówek. Aby zamaskować to miejsce, dachówki górnej połaci wysuwa się poza krawędź załamania. Jeszcze inną opcją jest krycie dachów mansardowych blachą lub dachówką bitumiczną. Każdy wariant wymaga precyzji i dużego wysiłku, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ale jeśli dzięki temu uzyskujemy na stałe większe i bardziej funkcjonalne poddasze, to gra warta jest świeczki.


Izolacja


Niestety, konstrukcja dachu mansardowego sprzyja również większej jego nieszczelności, gdyż miejsce załamania narażone jest na naturalne prześwity. Na szczęście najnowsze technologie radzą sobie z takimi problemami. Można więc newralgiczne miejsca ocieplić wełną mineralną lub styropianem.

Warstwę krycia wstępnego wykonuje się zazwyczaj z tych samych materiałów, co przy innych dachach. Należy jednak bardziej dokładniej ułożyć folię w miejscu załamania, jedną jej część kładzie się na jednej połaci, a druga na dolnej. Obie części musza być połączone „na zakład”. Folię części dolnej dachu wywija się na górną część dachu, a folię górnej na dolną część pokrycia. Dzięki temu woda będzie skuteczniej odprowadzana i nie dostanie się pod powierzchnię izolacji.

Konstrukcja dachu mansardowego

Konstrukcja dachu mansardowego

Poddasze


Wiemy już, że pomieszczenia, jakie powstają tuż pod dachem, mają tu o wiele więcej powierzchni użytkowej, a więc nie ograniczonej niskimi skosami. Dach mansardowy, w porównaniu z innymi, okazuje się najkorzystniejszym, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni poddasza. Średnio licząc, powierzchnia, której wysokość jest większa lub równa 1,9 m, a wiec zaliczana do użytkowej, stanowi ponad 90% powierzchni całego poddasza.

Oto dlaczego właściciele tych budynków mają możliwość zagospodarowania, i to w niezwykle atrakcyjny sposób, niemal całej powierzchni poddasza. Dodatkowo, na dolnej połaci dachu bez problemów montuje się zwykłe okna fasadowe, a nie dachowe, co ma wpływ na estetykę od wewnątrz, jak i od zewnątrz domu.


Koszt dachu mansardowego


Wspominaliśmy już, że jest on droższy, niż w przypadku zwykłych dachów. Na wyższą cenę składa się zarówno bardziej skomplikowana konstrukcja więźby dachowej, trudniejszy sposób kładzenia pokrycia, więcej pracy i materiałów wykorzystywanych do odpowiedniej izolacji. Trudno też podawać tu jakieś widełki cenowe, gdyż wiele zależy od materiałów, profesjonalizmu ekipy budowlanej czy dekarskiej, a także od wielkości i stopnia nachylenia dachu.

Dlatego, jeśli komuś pasuje tego typu rozwiązanie, w sprawie kosztorysu, musi skonsultować się z projektantami. Oni mają odpowiednie rozeznanie na rynku oraz potrafią precyzyjnie obliczyć, jakie będzie zapotrzebowanie na niezbędne materiały.  
 

Koniecznie zobacz