Czyszczenie komina - kiedy i jak? Zbiór praktycznych informacji

Jesteś tutaj:

Czyszczenie komina - kiedy i jak? Zbiór praktycznych informacji

3,5/5 (65 ocen)

Powszechnie taka sadza określana jest mianem smolistej lub szklistej. Jej nieusuwanie niesie za sobą szereg zagrożeń dla życia i zdrowia. Stąd tak istotny (również ze względów bezpieczeństwa) okazuje się zakup drewna o odpowiednim poziomie wilgotności.


Zagrożenia


Kominy, które nie są odpowiednio wyczyszczone niewłaściwie spełniają swoje funkcje. Jednym z powszechnych zagrożeń jest oczywiście tzw. pożar sadzy w kominie. Nadmierna, nieusunięta ilość cząstek wytworzonych w procesie spalania przyczynia się do rozniecenia pożaru. Bardzo często przyczyna tkwi także w spalaniu nieodpowiednich materiałów takich jak resztki czy śmieci.

Reakcja spalania zachodzi gwałtownie (z tego względu jest aż tak niebezpieczna), towarzyszy jej charakterystyczny szum. Do zapłonu dochodzi nawet w 400°C. O tragicznych skutkach wznieconego pożaru nie trzeba oczywiście nikogo przekonywać. Bardzo często pękają ściany, dochodzi do zapalenia się poddasza, a nawet całego budynku.

W przypadku zapalenia się sadzy w kominie należy jak najszybciej wezwać Państwową Straż Pożarną i wygasić ogień w kominku. Ważne jest, aby do pieca nie dopływało powietrze. Wbrew pozorom gaszenie komina wodą nie jest właściwym przeciwdziałaniem rozprzestrzeniającego się ognia! Najlepiej wykorzystać sito lub mokre płótno do zakrycia wylotu komina. Wypalanie sadzy w kominie jest stosunkowo długie i może trwać nawet kilka godzin.

Warto mieć na uwadze, żeby po pożarze zawiadomić kominiarza w celu określenia stanu technicznego kominów.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

 

Koniecznie zobacz