Czystek - niezwykły krzew. Wyjaśniamy zasady uprawy

Jesteś tutaj:

Czystek - niezwykły krzew. Wyjaśniamy zasady uprawy

3,3/5 (186 ocen)

Nawożenie


Od marca do sierpnia zasilamy czystka płynnym nawozem dla roślin doniczkowych. Gdy krzew zakwitnie, zmieniamy nawóz na przeznaczony dla roślin kwitnących. Zasilanie należy zakończyć najpóźniej we wrześniu, by zostawić czystkowi czas na zdrewnienie młodych pędów przed zimą.


Zimowanie


Większość gatunków czystka znosi mrozy do -8°C. Dlatego jesienią przenosimy rośliny w chłodne i jasne miejsce, w którym panuje temperatura 2-10°C. Podczas zimowania podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Należy też zadbać o wietrzenie pomieszczenia, w którym zimuje czystek. W przeciwnym razie mogą go porazić choroby grzybowe. Tuż po ustaniu wiosennych przymrozków wynosimy krzew na taras lub balkon.

Czystek (Cistus albidus)

Czystek (Cistus albidus)


Przesadzanie


Jedynie młode okazy dobrze znoszą przesadzanie. Przez kilka pierwszych lat co roku przenosimy je do doniczki większej tylko o jeden rozmiar – im jest mniejsza, tym obficiej kwitnie krzew. Poza tym pamiętajmy, że szyjka korzeniowa powinna znaleźć się na takiej samej głębokości, jak w poprzednim pojemniku. Przesadzanie, połączone z dodaniem świeżego podłoża, przeprowadzamy tuż po zakończeniu zimowania.


Rozmnażanie


W marcu rozmnażamy gatunki czystka przez wysiew nasion. Umieszczamy je równomiernie w płaskim pojemniku, w przepuszczalnym podłożu, przykrywamy warstwą ziemi i wyrównujemy. Odstawiamy kuwetę w zacienione miejsce do momentu wykiełkowania. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Gdy zaczną się pojawiać siewki, przenosimy pojemnik na parapet. Jeśli mamy taką możliwość, zapewnijmy wschodzącym roślinom oświetlenie przez 14-16 godzin na dobę. Chrońmy je jednak przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Siewki regularnie nawadniamy metodą kropelkową. Po wytworzeniu liści zaczynamy je zasilać niewielkimi dawkami nawozu, rozcieńczonego wodą. Gdy próbując wyjąć roślinkę z podłoża czujemy lekki opór, to znak, że wytworzyła już korzenie i może zostać przesadzona do osobnej doniczki.

Mieszańce rozmnażamy wyłącznie wegetatywnie. Od lipca do sierpnia pobieramy sadzonki półzdrewniałe z piętką. Aby pęd się ukorzenił, musi mieć co najmniej 15 cm długości i 2-3 pary liści. Usuwamy zielony wierzchołek i zostawiamy tylko jedną parę liści, którą skracamy o 1/3 – ograniczając parowanie wody zmniejszamy ryzyko uschnięcia sadzonki. Do wytworzenia korzeni rośliny potrzebują przepuszczalnego podłoża. Możemy kupić w sklepie ziemię do sadzonek lub przygotować ją samodzielnie z odkwaszonego torfu i gruboziarnistego piasku. Sadzonki czystka wymagają temperatury 22-26°C i systematycznego podlewania. Podłoże nie może być jednak zbyt mokre. Młode rośliny trzymamy w częściowo zacienionym miejscu, dopóki się nie ukorzenią. Zanim przesadzimy czystki do osobnych doniczek, upewniamy się, czy ich korzenie są wystarczająco rozwinięte, by zapewnić sadzonkom stabilność w nowym podłożu.

Czystek ladanowy

Czystek ladanowy


Choroby i szkodniki

 

  • Mszyceszkodniki te często żerują na młodych pędach czystka. Warto sprowadzić do ogrodu larwy złotooka, które szybko uporają się z inwazją, lub zastosować oprysk wodą z szarym mydłem, wywarem z pokrzywy, cebuli, czosnku bądź wrotycza pospolitego. Im szybciej zaczniemy zwalczać szkodniki, tym większa szansa, że nie będziemy musieli wykorzystywać pestycydów. Jeśli zamierzamy po nie sięgnąć, pamiętajmy, że na rynku dostępne są środki chemiczne mało szkodliwe dla pożytecznych owadów, np. Pirimor 25 WG.
  • Szara pleśń – jeśli liście czystka pokrywają się pylistym, szarym nalotem, najprawdopodobniej nie zapewniliśmy roślinie odpowiednich warunków do zimowania. Należy zadbać o dobre wietrzenie pomieszczenia i usunąć porażone fragmenty krzewu. Możemy dodatkowo opryskać go środkiem grzybobójczym, np. Rovral Flo 255 S.C.


Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, Reader’s Digest, Warszawa 2011, s. 357-358.
2. Bechthold F., Rośliny doniczkowe, „Świat Książki”, Warszawa 1998, s. 14-19.
3. Burgieł Z. J., Wyciągi roślinne w ochronie roślin, „Działkowiec”, nr 5(705)/2009, s. 64-65.
4. Choroby i szkodniki roślin, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 3, 20, 64.
5. Czystek, „Mój Piękny Ogród”, nr 5/2006, s. 102.
6. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 2, red. Sieńko-Holewa I., Agora SA, Warszawa 2008, s. 46-47.
7. Krzyżanowski T., Ważna sprawa – ziemia, „Kwietnik”, nr 2/2002, s. 12-13.
8. Pielęgnacja roślin doniczkowych, red. Przybylska-Banaszek B., Oficyna Wydawnicza MAK, Wrocław 2007, s. 9-11, 16-17, 21.
9. Woźniak J., Rozmnażanie roślin, Buchmann, Warszawa 2013, s. 37-42, 46-48, 51-54.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz