Jesteś tutaj:

Czarnuszka - oryginalny kwiat

1Aksamitki - kwiaty dla każdego

2Celozje - egzotyka w ogrodzie

3Cyneraria (Starzec popielnik, Starzec Cyneraria) - barwny kwiat wiosny

4Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

5Jaskry azjatyckie na balkon i do ogrodu

6Kwiaty cięte - trwałość kwiatów w wazonie

7Macierzanka tymianek (tymianek pospolity, tymianek właściwy, macierzanka zwyczajna)

8Nemezje - kwiaty niezmiennie piękne i zachwycające

9Szałwia lekarska

10Uprawa storczyków od podstaw

Oryginalne kwiaty na tle „koperkowych” liści, to bez wątpienia największe zalety czarnuszek. Jeżeli dodamy do tego spore zróżnicowanie gatunkowe oraz różnorodne zastosowanie, nie tylko uwzględniające walory dekoracyjne, zauważymy, że czarnuszki to idealne rośliny do naszego ogrodu, a przynajmniej niektóre jej gatunki i odmiany.     

Czarnuszka to oryginalna roślina jednoroczna, której najbardziej popularnym gatunkiem jest czarnuszka damasceńska (Nigella damascena). Rodzaj Nigella zaliczany jest do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i obejmuje około kilkunastu gatunków roślin, których naturalne siedliska występują w Europie oraz Azji.

Czy wiesz że …

Nazwa czarnuszka wzięła się od czarnych owoców, które wytwarza.


Wybrane gatunki rodzaju

 

- Czarnuszka damasceńska - Nigella damascena

- Czarnuszka hiszpańska - Nigella hispanica

- Czarnuszka siewna - Nigella sativa

- Czarnuszka wschodnia - Nigella orientalis

- Czarnuszka polna - Nigella arvensis

W ogrodach możemy spotkać takie gatunki jak Nigella damascena, Nigella hispanica oraz Nigella orientalis.

Czy wiesz że …

W Polsce w stanie dzikim możemy natrafić na czarnuszkę polną - Nigella arvensis. Ta niewielka roślina jednoroczna jest gatunkiem zagrożonym, a więc istnieje możliwość jej całkowitego wyginięcia.          


Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Czarnuszka damasceńska

‘Deep Blue’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Czarnuszka damasceńska

‘Oxford Blue’

Odmiana o granatowych kwiatach.

Czarnuszka damasceńska

‘Blue Midget’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Czarnuszka damasceńska

‘Miss Jekyll’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Czarnuszka hiszpańska

‘Curiosity’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Czarnuszka damasceńska

‘Persian Jewels’

Odmiana o kwiatach w różnych odcieniach barwy różowej, niebieskiej bądź bieli.

Czarnuszka damasceńska

‘Little Girl’

Odmiana o niebieskich kwiatach.

Czarnuszka wschodnia

‘Transformer’

Odmiana o żółtozielonych kwiatach.

Czarnuszka damasceńska

‘Undine’

Odmiana o jasnoniebieskich kwiatach

Czarnuszka damasceńska

‘Rose Jewels’

Odmiana o różowych kwiatach

 

Kilka uwag o budowie


Czarnuszki to delikatne rośliny o pierzastych liściach, charakteryzujące się oryginalnymi kwiatami, po których przekwitnięciu ukazują się także ciekawe owocostany. Osiągają wysokość do kilkudziesięciu centymetrów, a kwiaty gatunków ozdobnych ukazują się od czerwca do sierpnia.

Czarnuszka - kwiat

Czarnuszka - kwiatWybrane gatunki czarnuszek uprawianych w ogrodzie


Nigella damascena

Najpopularniejszy gatunek, bardzo chętnie uprawiany w ogrodach ze względu na swoje oryginalne kwiaty, doskonale odbijające się na tle delikatnych, wręcz „koperkowych” liści. Czarnuszka damasceńska występująca naturalnie w Europie, a nawet Afryce Północnej osiąga do około 50 cm, a po przekwitnięciu może być wykorzystana na suche bukiety, które będą oryginalną ozdobą w mieszkaniu.

Nigella orientalis

Czarnuszka orientalna zwana również wschodnią, osiąga wysokość do około 30 - 50 cm. Podobnie jak wszystkie Nigella zachwyca oryginalnymi, drobniejszymi- do 3 cm średnicy, żółtymi kwiatami. Po przekwitnięciu ukazują się charakterystyczne mieszki. Doskonała na rabaty zwłaszcza do ogrodów, urządzonych w stylu rustykalnym.

Nigella hispanica

Czarnuszka hiszpańska osiąga do około 40- 60 cm wysokości, zachwyca pierzastymi liśćmi, na tle których doskonale prezentują się delikatne, oryginalne kwiatostany, osiągające do kilku cm średnicy. Kwiaty niebieskie do fioletowych, ukazują się latem. Ciekawa propozycja do ogrodu na rabaty oraz do bukietów.


Stanowisko dla czarnuszek


Czarnuszka nie jest wymagająca pod względem podłoża, jednak wymaga stanowisk słonecznych i zacisznych. Podłoże najlepiej żyzne, przepuszczalne, choć radzi sobie także na jałowym i suchym podłożu.


Pielęgnacja czarnuszek


Delikatna czarnuszka jest przykładem rośliny, którą może uprawiać nawet największy amator. Przy swojej wysokiej dekoracyjności ma niewielkie wymagania w zakresie pielęgnacji. W zasadzie może rosnąć bez naszej ingerencji, ważne aby miała słoneczne stanowisko i dobre towarzystwo.

Jeżeli zechcemy rozmnożyć czarnuszkę, to wystarczy wysiać nasiona, których nie brakuje w sprzedaży. Warto zaznaczyć, że czarnuszka także daje samosiew, więc jak nie będziemy obrywać kwiatów, następnego lata możemy spodziewać się kolejnego pokolenia. Nasiona wysiewamy zależnie od tego, kiedy chcemy, aby nam zakwitła czarnuszka. Można wysiać je już w marcu, ale nie zaszkodzi jeżeli będziemy  wysiewać cyklicznie aż do maja, a nawet czerwca. Taki wysiew zapewni nam długie kwitnienie roślin, które można jeszcze przedłużyć, usuwając przekwitłe kwiatostany. Najprościej wysiewać czarnuszkę wprost do gruntu. Przy sadzeniu bądź też przerywaniu siewek, warto pamiętać, że odległości pomiędzy roślinami powinny wynieść około 10- 15 cm. Czarnuszka nie jest podatna na choroby i szkodniki.

Pamiętajmy, że czarnuszka nie lubi przesadzania.

Czarnuszka - kwiat

Czarnuszka - kwiat

Zastosowanie w ogrodzie


Czarnuszki nadają się przede wszystkim na rabaty, utrzymane w stylistyce rustykalnej w towarzystwie delikatnych roślin takich jak orliki, bodziszki, maki, chabry itp. Pięknie  będą prezentować się także w bukietach w stanie świeżym bądź wysuszone, które będą nam towarzyszyć w okresie jesienno - zimowym.

Nasiona wybranych gatunków czarnuszek np. czarnuszka siewna, są wykorzystywane jako przyprawa. Stosuje się je m.in. do posypywania pieczywa, przyprawiania warzyw oraz mięs.

Poza tym ze względu na zawartość substancji biologicznie czynnych, wykazuje właściwości lecznicze działające m.in. przeciwbólowo, moczopędnie oraz żółciopędnie.


Uwagi końcowe


Czarnuszka to wdzięczna roślina, którą z pewnością należy popularyzować oraz polecać. Przy niewątpliwych walorach dekoracyjnych oraz niewielkich wymaganiach jest doskonałą rośliną do ogrodu, zwłaszcza dla osób zapracowanych, które lubią estetykę, ale nie mają czasu zajmować się roślinami.

Grzegorz Bogucki


Koniecznie zobacz