Choroby i szkodniki papryki

Jesteś tutaj:

Choroby i szkodniki papryki

3/5 (188 ocen)

Chorobie zapobiega się poprzez stosowanie zmianowania w uprawie roślin, częste odkażanie gleby oraz sadzenie odmian papryki odpornej na wirusa.

Mozaika pomidora na papryce

Przyczyną tej choroby wirusowej jest występowanie w pobliżu uprawy papryki zainfekowanych pomidorów. Mozaika pomidora jest także częstym następstwem innej choroby wirusowej, tzw. Mozaiki tytoniu.

Zainfekowana roślina ma zniekształcone liście, które szybko więdną. Rozwój pędów i owoców jest znacznie zahamowany. Nowe, wyrastające części rośliny są atakowane przez choroby, ale nie wykazują objawów.

Paprykę zainfekowaną wirusem jest bardzo trudno uratować. Całe rośliny należy usuwać i palić, a ziemię wielokrotnie odkażać.

Mozaika ogórka na papryce

Przyczyną tej choroby wirusowej jest wstępowanie w pobliżu papryki zainfekowanych roślin takich jak bez czarny czy pokrzywa żegawka. Wirus jest przenoszony przez owady w okresie wegetacji. Choroba objawia się zwijaniem liści wzdłuż nerwu głównego, wydłużeniem liści, skróceniem międzywęźli oraz wierzchołków liściowych, a także odbarwianiem się nasady liści. Ponadto, wzrost rośliny i rozwój owoców jest zahamowany. Chore rośliny należy palić i usuwać.

Występowaniu mozaiki ogórka zapobiegają działania profilaktyczne, takie jak usuwanie mszyc i innych owadów przenoszących choroby; pielenie gleby oraz sadzenie odmian odpornych na wirusa.

Szkodniki papryki


Szkodniki


Mączlik szklarniowy

Ten owad bardzo często atakuje paprykę pod osłonami i przenosi się wraz z rozsadą albo przylatuje z upraw sąsiednich warzyw. Uszkadza młode liście oraz wierzchołkowe części roślin poprzez wysysanie soku z tkanek. Oprócz tego mączliki produkują rosę miodową, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Wzrost roślin i zawiązywanie owoców zostają zahamowane; następuje chloroza liści.

Atakom mączlików zapobiega się poprzez odkażanie szklarni i roślin pod osłonami. Dobrym pomysłem jest wieszanie żółtych tablic lepowych oraz wprowadzenie do tuneli pasożytniczej błonkówki Encarsia formosa. Skuteczne w zwalczaniu mączlików jest także stosowanie oprysków preparatami chemicznymi.

Mszyce

Papryka jest bardzo chętnie atakowana przez kilkanaście gatunków mszyc; do najpopularniejszych z nich należą mszyca brzoskwiniowa i mszyca ziemniaczana smugowa. Owady żerują na spodniej stronie poszczególnych części roślin. W wyniku ataku szkodników liście żółkną i zamierają, owoce nie zawiązują się, a wzrost całej rośliny jest zahamowany. Oprócz tego, mszyce tak jak mączliki, są nośnikami chorób wirusowych oraz produkują spadź, czyli doskonałą pożywkę dla grzybów.

Aby zapobiec lub przeciwdziałać atakom mszyc należy wprowadzać do tuneli i szklarni owady będące pasożytami mszyc, np. Aphidius colemani. Innym sposobem jest zawieszanie żółtych tablic lepowych oraz stosowanie chemicznych oprysków.

Wciornastki

Papryka jest najczęściej atakowana przez wciornastka tytoniowca i wciornastka zachodniego. Wymienione owady atakują nadziemne części rośliny poprzez wysysanie z nich soków: liście żółkną, później brunatnieją i w końcu zamierają; płatki kwiatowe opadają, a na dojrzałych owocach tworzą się wklęsłe, szare plamki i ich skórka pęka. Ponadto, wciornastki są nosicielami rożnego rodzaju chorób wirusowych.

Aby się ich pozbyć należy wykonywać opryski insekcydami lub stosować zabiegi naturalne, np. wprowadzić na miejsce uprawy drapieżnego roztocza Amblyseius cucmeris.

Przędziorki

Plantacje papryki najczęściej atakują przędziorek chmielowiec oraz przędziorek szklarniowiec. Obydwa owady wysysają soki z roślin przez co na liściach tworzą się żółtawe plamy, które z czasem brunatnieją. W efekcie ataku przędziorków liście ostatecznie zamierają, owoce zniekształcają się, a ich skórka korkowaceje. Dodatkowo, owady na miejscach żerowania wytwarzają charakterystyczna pajęczynkę.

Zaatakowane rośliny po zbiorze owoców należy usuwać i palić, a ziemię trzeba odkazić. Warto wprowadzić na nowe miejsce uprawy drapieżne roztocza Phytoseiulus perismilis. Zwalczanie przędziorków można przeprowadzić za pomocą preparatu Agricole Spray.

Aneta Malinowska
 

Koniecznie zobacz