Celozje - egzotyka w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Celozje - egzotyka w ogrodzie

3,4/5 (77 ocen)

Zakupione nasiona wysiewamy już marcu i kwietniu w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze powyżej 20°C. Siew powinien być rzadki oraz płytki. Nasiona możemy zebrać z uprawianych roślin, ale że są to mieszańce nie powtórzą w pełni cech rośliny matecznej. Do trzech tygodni powinny ukazać się młode rośliny. Następnie przenosimy siewki na nieco chłodniejsze stanowisko, gdzie temperatura wyniesie poniżej 20°C. Pamiętajmy, że siewki wymagają pikowania. Najlepiej od razu do niewielkich doniczek.

Uważajmy na chorobę grzybową zgorzel siewek, która może zniszczyć siewki. Zapobiegawczo można zastosować odpowiedni środek grzybobójczy. Na miejsce stałe celozje można wynieść późnym majem, kiedy już nie występują przymrozki i robi się zazwyczaj ciepło. Przed wyniesieniem roślin na zewnątrz, warto je zahartować. Na miejscu docelowym rośliny sadzimy w rozstawie 20 x 30 cm.

Przy pielęgnacji celozji należy uważać przede wszystkim na to, aby jej nie przesuszyć.  Co tydzień należy nawozić je płynnym nawozem dla roślin kwitnących.




Uwaga na choroby i szkodniki


Uprawa celozji tak jak innych roślin może być bardziej lub mniej kłopotliwa. W przypadku nie zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju oraz błędnej pielęgnacji, celozja staje się bardzo podatna, zwłaszcza na szkodniki.

Największym problemem są przędziorki, zwłaszcza jeżeli nie zapewnimy roślinie dostatecznej wilgotności. Przędziorki rozpoznamy po delikatnych przebarwieniach na liściach w formie plamek, powstałych w wyniku żerowania. Przędziorki  nakłuwają liść od spodniej strony i wysysają soki roślinne. Na spodniej stronie liścia zaobserwujemy także delikatną pajęczynkę. Z innych szkodników może pojawić się także wszystkim bardzo popularna mszyca.

Celozje mogą zostać porażone przez choroby grzybowe m.in. zgorzel siewek, mączniak prawdziwy, szarą pleśń, a także fytoftorozę. Nie mniej jednak przy zapewnieniu roślinie odpowiedniej pielęgnacji, nie powinna być kłopotliwa na tej płaszczyźnie.

Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta

Zastosowanie


Celosia to bardzo oryginalna roślina, tak więc warto skorzystać z jej zróżnicowanego bogactwa. Występując w licznych formach i odmianach, daje nam możliwość, korzystania z jej walorów dekoracyjnych na wielu płaszczyznach. Z pewnością powinna zawitać na słoneczne rabaty, które ożywi swą oryginalną urodą, podkreśloną wyrazistymi barwami. Niskie odmiany z powodzeniem możemy uprawiać na balkonie i tarasie. Mogą też stanowić nasadzenia dywanowe. W połączeniu z ciekawą donicą/ osłonką, będą stanowić oryginalną dekorację. Kwietniki, misy, pojemniki, to sposoby na zagospodarowanie tych roślin. Warto też wspomnieć, że kwiaty celozji doskonale prezentują się w wazonie i długo utrzymują świeżość, a poza tym wysuszone, mogą stanowić dodatek do jesienno- zimowych bukietów, których nie powinno zabraknąć w okresie zimowym.

Uwagi końcowe


Celozje to bez wątpienia jedne z najoryginalniejszych roślin jednorocznych, które możemy uprawiać na rabatach bądź też w donicach czy też innych pojemnikach. Ciekawe kwiatostany stanowią o egzotyce tych roślin, dlatego też warto dokładnie przemyśleć kompozycje z wykorzystaniem tych roślin. W przypadku celozji jest trochę problemów uprawowych. Przede wszystkim są bardziej wymagające we wczesnej fazie rozwoju, a więc od siewu do uzyskania rozsady. W tym czasie są wymagające oraz podatne na wiele chorób m.in. zgorzel siewek, który może zniweczyć plany o pięknie ukwieconej rabacie bądź wzorzystym balkonie.

Certyfikowane nasiona celozji kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz