Cegła szamotowa

Jesteś tutaj:

Cegła szamotowa

3,5/5 (100 ocen)

Standardowe wymiary cegły szamotowej wynoszą 230x114x64 mm. Należy zaznaczyć, że popularnym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju materiałów są także płytki. Różnią się one od cegieł wartością ostatniego wymiaru, który dla płytek szamotowych może wynosić  25 mm lub 44 mm. Często wykorzystuje się również znacznie większe pod względem gabarytowym rozwiązania – płyty szamotowe.

Wymiary płyt szamotowych wynoszą:

- 500x300x30 mm,
- 500x250x30 mm,
- 320x210x30 mm,
- 460x230x65 mm.


Murowanie


W związku z pełnionymi przez cegły szamotowe niezwykle ważnymi funkcjami samo murowanie także oparte jest na określonych wytycznych. Przede wszystkim wyroby szamotowe powinny być pozbawione jakichkolwiek uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ich parametrów odpornościowych i wytrzymałościowych. Ponadto powinny być pozbawione kurzu i tłustych zanieczyszczeń.

Do łączenia wyrobów wykorzystuje się specjalną zaprawę – zaprawę szamotową. Nie zawiera ona dodatkowych środków wiążących, jeżeli łączenie jest skutkiem jej spieczenia w temperaturze 900°C. W przypadku niewystępowania takiej temperatury w piecu zaprawę się rozrabia. Co to oznacza? Do zaprawy dodaje się roztwór wody i szkła wodnego sodowego lub cement (najczęściej portlandzki). Tego typu dodatki znacznie poprawiają właściwości wiążące zaprawy szamotowej. W zależności od tego, który z dodatków wybierzemy, musimy w określonym przez producenta czasie zużyć zaprawę. Wynika to z braku po określonym czasie właściwości wiążących. Zaprawę stosujemy tylko i wyłącznie do łączenia wyrobów szamotowych.

Spoina powinna mieć grubość 2-3 mm. Należy również pamiętać przy murowaniu, aby zabezpieczyć budowane mury ogniowe przed wodą i uszkodzeniami. Jest to bardzo ważne, ponieważ cegła szamotowa nie jest „odporna na wodę”.

Cegły szamotowe są zatem niezwykle popularnym rozwiązaniem ogniotrwałym. Należy zaznaczyć, że szamot, który kiedyś służył głównie do produkcji okładzin w piecach kaflowych, w chwili obecnej jest odkrywany na nowo – klosze z masy szamotowej jako ciekawe rozwiązanie współczesnych projektantów wnętrz.

Koniecznie zobacz