Cegła klinkierowa - właściwości, rodzaje, zastosowanie i czyszczenie

Jesteś tutaj:

Cegła klinkierowa - właściwości, rodzaje, zastosowanie i czyszczenie

3,5/5 (104 ocen)

Czyszczenie klinkieru

 

Klinkier ma – niestety – to do siebie, że wcześniej lub później pojawiają się na nim charakterystyczne wykwity. Kiedy są na tyle słabe, że da się je zetrzeć palcem, sprawa jest prosta. Wystarczy bowiem wyczyszczenie go na sucho niezbyt twardą szczotką. Z trudniejszymi zabrudzeniami trzeba sobie pomóc  wodą, którą zwilża się obiekt z cegły klinkierowej, a następnie również średnio twardą szczotką czyści go i osusza. Najlepiej te czynności powtórzyć kilka razy przez kolejne dni. Na rynku można również znaleźć specjalne preparaty do czyszczenia powierzchni klinkierowych. Warto je wypróbować, ale należy się ściśle trzymać instrukcji producenta.

Kiedy już skutecznie uporamy się z przywróceniem klinkieru do porządku, można go zabezpieczyć przed wilgocią i krystalizacją się wykwitów. W tym celu jego powierzchnię pokrywamy specjalnym impregnatem.


Cegła klinkierowa

Cegła klinkierowa

Ciekawostki


Jak samemu ocenić jakość cegły klinkierowej?

Wystarczy mieć kawałek metalu i w miarę wrażliwe ucho. Należy delikatnie uderzyć w cegłę metalem i wsłuchać się w wydawany ton. Im jest on wyższy, tym klinkier jest lepszej jakości, gdyż jego sprężystość jest większa.

Jak sprawdzić, czy dane cegły narażone są na wykwity?

Cegły klinkierowe nie powinny zawierać żadnych związków, które powodują niepożądane wykwity. Aby mieć pewność tego, można samemu sprawdzić. W tym celu wkłada się kilka wybranych losowo cegieł do naczynia z czystą wodą tak, aby sięgała połowy ich wysokości. Jeśli cegły zawierają rozpuszczalne w wodzie sole, które są przyczyna wykwitów, to cześć cegieł wystających ponad powierzchnię wody bardzo szybko pokryje się białawym nalotem.

Jak uniknąć różnic w odcieniu barwy?

Ponieważ do produkcji cegły wykorzystuje się glinę z wielu miejsc i warstw, kolorystyka poszczególnych partii może się różnić. Z tego powodu najlepiej kupować od razu odpowiednią liczbę cegieł, aby w końcowym efekcie nie było rażących dysproporcji kolorystycznych.
 

Koniecznie zobacz