Jesteś tutaj:

Bramy drewniane - nowoczesność nawiązująca do tradycji

1Automatyczne bramy wjazdowe - bezpieczne i komfortowe

2Bramy ogrodzeniowe - uchylne, przesuwne i automatyczne

3Bramy przesuwne - szynowe i samonośne

4Płoty lamelowe - przyjazne przestrzeni

5Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

6Skrzydłowe bramy wjazdowe

7Wybieramy praktyczną i efektowną furtkę ogrodzeniową

Drewniane bramy pojawiły się już w zamierzchłej przeszłości i przez wieki doskonale spełniały swoją rolę. Także i dziś spotykane są jako bramy wjazdowe na prywatne, państwowe i firmowe posesje. Świetnie sprawdzają się również jako bramy garażowe. Cenimy je za swoisty urok, trwałość i elegancję.


Zalety bram drewnianych


O tym, że bramy wykonywane z drewna mają wiele atutów nie ma co dyskutować. Sporo, oczywiście, zależy od gatunku drewna oraz technologii jego przetwarzania, a także od projektu danej bramy. Jednak jeśli wyprodukowana jest prawidłowo, doskonale spełnia swoje funkcje. A oto najważniejsze zalety bram z drewna:

- ponadczasowowe,

- doskonale wkomponowują się w każdy krajobraz i otoczenie,

- odpowiednio konserwowane są trwałe i wytrzymałe,

- prawidłowo zabezpieczone są odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne,

- mają piękny, naturalny wygląd,

- z łatwością można je odmienić poprzez zmianę koloru,

- pasują do ogrodzeń drewnianych, murowanych lub z kamienia.

Tradycyjna brama drewniana

Tradycyjna brama drewniana

Rodzaje bram drewnianych


Podział na typy bram dotyczy przede wszystkim sposobu ich otwierania. Dlatego wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje bram:

- Bramy uchylne (rozwierane) – są mocowane na zawiasach przytwierdzonych do ogrodzeniowych słupów. Skrzydło lub skrzydła muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Pojedyncze skrzydło nie powinno być szersze niż 3 metry. Większe i tym samym cięższe skrzydła wymagają znacznie mocniejszych zawiasów i słupów, na których są zawieszone. Ten rodzaj bramy zabiera sporo miejsca koniecznego na rozwieranie skrzydła (skrzydeł).


- Bramy przesuwne na szynie – jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, w którym skrzydło (lub skrzydła) poruszają się na specjalnych rolkach po zamontowanej w podłożu szynie. Ich zaletą jest fakt, że nie zabierają tak cennego miejsca na otwieranie, gdyż skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Należy jednak uważać na czystość szyn, w których mogą co jakiś czas zbierać się zanieczyszczenia w postaci ziemi, liści, zwiędłych roślin. Trzeba je usuwać, by nie zakłócały pracy mechanizmu otwierania bramy.

- Bramy przesuwne samonośne – od poprzednich różnią się tym, że skrzydła przedłużone są o tzw. przeciwwagę, a one same nie przesuwają się na szynach, nie dotykają podłoża. Jest to droższy wariant bram przesuwnych.
Decydując się na bramę przesuwną należy pamiętać o odpowiedniej wielkości ogrodzenia tak, by skrzydła miały gdzie się schować.

Uchylna brama drewniana

Uchylna brama drewniana

Napędy do bram


Wśród bram uchylnych spotyka się te otwierane tradycyjnie, a więc ręcznie, jak również takie rozwierane automatycznie, za pomocą  stosownego mechanizmu. W przypadku bram przesuwnych, zdecydowana większość otwierana jest dzięki specjalnym napędom bardzo często uruchamianym zdalnie. Dzięki czemu wjeżdżając i wyjeżdżając z posesji nie trzeba wysiadać z samochodu, a otwierając gościom wychodzić na zewnątrz domu.

W przypadku bram uchylnych zautomatyzowanych, napędy najczęściej wbudowane są w ogrodzenie. Natomiast w bramach przesuwnych umieszcza się je w specjalnej obudowie przymocowanej do fundamentów ogrodzenia.

Dobrze jest wiedzieć, że na rynku dostępne są ciekawe rozwiązania jeszcze bardziej udogadniające wjazd i wyjazd z posesji. Mamy tu na myśli na przykład możliwość jednoczesnego otwierania bramy wjazdowej i bramy garażowej, albo otwieranie bramy i zapalanie świateł na podjeździe. Innymi dodatkami cieszącymi się dużą popularnością są fotokomórki, listwy bezpieczeństwa reagujące na siłę nacisku, które zabezpieczają wjeżdżający lub wyjeżdżający samochód przed nieopatrznym zderzeniem z poruszającym się skrzydłem bramy. Bardzo fajnym gadżetem jest czasowy wyłącznik, który sam (po wyznaczonym przez właściciela czasie) zamyka bramę. Doceniają go szczególnie te osoby, którym nagminnie zdarza się wyjechać i zapomnieć zamknąć wjazd na posesję.

Ogrodzenie z drewnianą bramą przesuwną

Ogrodzenie z drewnianą bramą przesuwną

Eksploatacja i konserwacja bramy


Drewno znajdujące się na zewnątrz wymaga odpowiednich zabezpieczeń i właściwiej konserwacji. Dzięki nim będzie spełniać swoje funkcje przez wiele lat. Należy wziąć tu pod uwagę sam materiał, jak i mechanizm, który otwiera bramę.


Drewno powinno być odpowiednio zaimpregnowane, aby było odporne na wilgoć, zmiany temperatury, promienie słoneczne, na grzyby, pleśń czy owady. Zawiasy natomiast trzeba zabezpieczyć przed korozją, zmianami temperatury i przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli chodzi o bramy przesuwne, należy również zadbać o regularne oczyszczanie szyn. Na pewno warto właściwie troszczyć się o swoje drewniane bramy. Odwdzięczą się nam nie tylko pięknym wyglądem, ale również prawidłowym i komfortowym funkcjonowaniem.

Ogrodzenie z drewnianą bramą

Ogrodzenie z drewnianą bramą

Ceny bram drewnianych


Ceny tych bram mogą się kształtować bardzo różnie. Wiele zależy od wielkości, gatunku drewna, zdobień, producentów  i, oczywiście, sposobu otwierania. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w furtki. Poniżej podajemy jedynie przybliżone przedziały cenowe, w jakich mieszczą się drewniane bramy.

- Bramy drewniane uchylne – 1000 – 5000 zł

- Bramy drewniane przesuwne – 1200 – 7000 zł
 

Koniecznie zobacz