Jesteś tutaj:

Bluszcz irlandzki - szybko rosnące pnącze okrywowe

Bluszcz (Hedera) - pnącze do ogrodu i domu
Bluszcz pospolity - uniwersalne pnącze

Bluszcz irlandzki - szybko rosnące pnącze okrywowe

Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) to niezwykle efektowne pnącze ozdobne, będące odmianą bluszczu pospolitego. Cechami wyróżniającymi to pnącze jest długowieczność oraz silna inwazyjność. Rozrost pnącza jest bardzo gęsty i pokrywa wszelkie powierzchnie płaskie i pionowe. Idealnie nadaje się do pokrycia wszelkich pergoli, murów i altan.  Może być stosowany również na balkonach. Główną ozdobę stanowią zimnozielone, duże i efektownie lśniące liście. W ciągu roku przyrosty mogą sięgać nawet 50-80 cm. Kwitnienie rozpoczyna dopiero po ok. 10 latach uprawy. Kwiaty są białe i niezbyt okazałe, pojawiają się okresie jesiennym.


Uprawa


Bluszcz irlandzki generalnie uznawany jest za roślinę mrozoodporną, jednakże w chłodniejszych regionach kraju zdarza się, że rośliny przemarzają. Przemarznięty bluszcz zaczyna odrastać od korzeni. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, może rosnąć zarówno w cieniu, jak i półcieniu. Może rosnąć praktycznie w każdej glebie, ale najlepsza jest przepuszczalna i lekko wapienna.

Bluszcz irlandzki szczególnie podatny jest na tzw. susze zimowe. W suche zimy należy pamiętać o podlewaniu. Bluszcz irlandzki może być przycinany, jednakże może rosnąć również swobodnie. Stanowisko powinno być osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów.


Bluszcz irlandzki

Bluszcz


Koniecznie zobacz