Jesteś tutaj:

Begonie - uprawa, odmiany i pielęgnacja

1Begonia bulwiasta - odmiany, uprawa i pielęgnacja

2Begonia królewska (Ukośnica) - uprawa, rozmnażanie i odmiany

3Begonia stale kwitnąca - odmiany, uprawa i wymagania

4Funkia (Hosta) w ogrodzie

5Łubin - imponujący kwiat nie tylko do ogrodu wiejskiego

6Malwa ogrodowa - uprawa

7Peperomia - mało wymagający kwiat doniczkowy

8Winobluszcz - pnącze kamuflujące niedoskonałości

9Zaślaz mieszańcowy (Klonik mieszańcowy, Klonik pokojowy, Abutilion mieszańcowy)

Begonie to niezwykle zróżnicowane rośliny ozdobne, których piękno wynika z dekoracyjnych liści bądź kwiatów. W sprzedaży nie brakuje zmiennych begonii, tak więc bez problemu nabędziemy okazy, które sprawdzą się w mieszkaniu, na balkonie i tarasie, a także na rabacie w ogrodzie.

Czy wiesz że …

W Polsce begonia bywa określana jako ukośnica, ale bardzo rzadko, gdyż nazwa się nie przyjęła i rośliny rodzaju, nadal królują jako begonie. Ukośnica jest nazwą odnoszącą się do asymetrycznie osadzonej blaszki liściowej.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Begonia skupia setki gatunków roślin zielnych, powszechnie uprawianych w warunkach domowych oraz na zewnątrz. Zaliczane są do rodziny Begoniaceae. Naturalne siedliska begonii, występują w tropikalnej i subtropikalnej części Ameryki i Afryki.


Wybrane gatunki i formy rodzaju


Do najczęściej spotykanych gatunków i mieszańców zaliczymy:

Begonia x tuberhybridaBegonia bulwiasta
Begonia rex - Begonia królewska
Begonia x corallina - Begonia koralowa
Begonia x semperflorens cultorumBegonia stale kwitnąca
Begonia masoniana - Begonia Masona
Begonia elatior - Begonia zimowa
Begonia x erythrophylla
Begonia serratipetala

Begonia bowerii - Begonia Bowera
Begonia radicans
Begonia gracilis – Begonia delikatna
Begonia heracleifolia - Begonia barszczolistna
Begonia maculata – Begonia plamista

Begonia w doniczce

Begonia w doniczce

Begonie o dekoracyjnych kwiatach na balkonie, tarasie i w ogrodzie


Kwitnące begonie mogą stać się doskonałą dekoracją balkonu i tarasu. Występują w olbrzymiej ilości barw, zmiennym pokroju - także zwisające, wspaniale prezentujące się w wiszących koszach. Begoniami możemy obsadzić skrzynki, misy, a także doniczki oraz inne zmienne pojemniki. Wybrane odmiany sprawdzą się także przy obsadzaniu kwietników oraz na rabatach. Mogą stanowić barwne uzupełnienie skalniaka, a także pełnić rolę sezonowej rośliny obwódkowej np. begonia stale kwitnąca.


Wybrane gatunki, mieszańce, odmiany na balkon i taras

 

Begonia stale kwitnąca - jest jedną z popularniejszych begonii, którą uprawia się przede wszystkim na balkonach i tarasach. Stosowana także do obsadzania kwietników oraz jako roślina na obwódki. To jednoroczna piękność, którą zazwyczaj nabywamy w formie sadzonek. Samodzielne jej rozmnożenie jest kłopotliwe, ale osoby, które lubią wyzwania jak najbardziej mogą spróbować. Nasiona należy wysiać na przełomie stycznia i lutego w przepuszczalne podłoże. Nasion nie przykrywamy tylko lekko dociskamy. Nasiona powinny mieć zapewnioną temperaturę powyżej 20°C oraz wilgotność. Pojemnik z wysianymi nasionami najlepiej nakryć folią. Gdy młode rośliny uzyskają dwa liście, należy je przepikować i powtórzyć ten zabieg po kilku tygodniach. Istnieje także możliwość rozmnożenia rośliny poprzez sadzonki, pobrane pod koniec zimy z przechowanych roślin.

Ten znany miłośnikom roślin mieszaniec, skupia uwagę ładnym kwiatostanem, a także obfitym kwitnieniem. Roślina kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Ponieważ jest wrażliwa na przymrozki, sadzimy ją w drugiej połowie maja, kiedy minie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Po przekwitnięciu, ukazuje się torebka z nasionami.

Begonia stale kwitnąca, charakteryzuje się krzewiastym pokrojem, a jej wysokość, zależnie od odmiany może osiągać od 15 do około 40 cm. Pędy rośliny są mięsiste, kruche, liście błyszczące, zielone do brązowawych. Roślina wytwarza kwiaty męskie i żeńskie, a więc jest rośliną rozdzielnopłciową. Barwa kwiatów zmienna (czerwień, biel i róż - w różnych odcieniach). Kwiaty zazwyczaj pojedyncze, ale można nabyć także odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych.

Aby begonia pięknie nam rosła, należy zapewnić jej żyzne, próchnicze podłoże, lekko kwaśne. Pamiętajmy, że begonia stale kwitnąca należy do obficie kwitnących roślin, tak więc warto ją nawozić wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących. Może być to nawóz o spowolnionym działaniu, wówczas opieka nad roślinami nie będzie tak absorbująca.

Mimo że roślina znosi chwilową susze, lepiej jej nie przesuszać, aby nie ograniczać jej intensywnego kwitnienia. Poza tym piękniej kwitnie na słonecznej wystawie, choć poradzi sobie także w lekkim półcieniu.

W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych odmian begonii stale kwitnącej, tak więc nie powinno być problemów z jej nabyciem.

Begonia bulwiasta to kolejna propozycja begonii, którą warto zakupić na balkon i taras. W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany tego mieszańca, które zachwycają zmiennymi kwiatami oraz pokrojem. Najlepiej wybierać odmiany o dużych, pełnych kwiatach. Barwa kwiatów m.in. czerwona, biała, różowa, żółta, łososiowa, pomarańczowa. Istnieją także odmiany o kwiatach dwubarwnych. Pięknie prezentują się odmiany pełne o fryzowanych płatkach. Kwitną od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Dzięki zróżnicowaniu istnieje możliwość nabycia roślin niewielkich, osiągających do kilkunastu centymetrów wysokości, a także takich, których pędy osiągają kilkadziesiąt centymetrów. Poza wzniesionym pokrojem, dostępne są także formy o przewieszających się pędach. Różnorodność begonii daje wiele możliwości przy aranżacji balkonu oraz tarasu.

Tak jak begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta wymaga próchniczego, przepuszczalnego, żyznego podłoża, stanowiska nie w pełnym nasłonecznieniu, osłoniętego przed wiatrem.

Część podziemną rośliny stanowią bulwy. Jeżeli zdecydujemy się je przechować, w następnym senonie uzyskamy rośliny z własnych bulw, które wiosną dzielimy w taki sposób, aby każda część bulwy zawierała co najmniej dwa pączki. Rany należy obsypać sproszkowanym węglem drzewnym.

Wybierając begonię bulwiastą sięgajmy po okazy w pełni zdrowie, duże, dobrze prezentujące się, które zagwarantują nam duże bulwy i ładne, przyszłoroczne kwitnienie.

Późną jesienią wyciągamy bulwy z doniczek (po pierwszym przymrozku) lekko osuszamy, czyścimy i umieszczamy np. w piwnicy w temperaturze na poziomie około 5-10 °C. Bulwy można przysypać trocinami, torfem.

Pod koniec zimy, a więc od lutego do marca dzielimy bulwy i wysadzamy do żyznego podłoża w skrzynkach bądź donicach. Bulwy przed wysadzeniem dobrze jest zaprawić środkiem grzybobójczym. Przed wyniesieniem roślin na balkon bądź taras należy je zahartować.

W pielęgnacji begonii bulwiastej należy uważać, aby nie przelać roślin, bo bulwy przy nadmiernej wilgotności podłoża podatne są na zgniliznę. Aby kwitnienie było obfite, begonię bulwiastą należy nawozić.

 

Begonia stale kwitnąca oraz begonia bulwiasta, to jedne z najpiękniejszych roślin do obsadzania skrzynek oraz innych pojemników na balkonach i tarasach.

Poniżej przedstawiam wybrane odmiany tych pięknych roślin.
 

Wybrane odmiany begonii stale kwitnącej oraz begonii bulwiastej

Nazwa odmiany

Uwagi

Begonia stale kwitnąca

Super Olympia ‘Pink’

Odmiana osiągająca do 20 cm wysokości, charakteryzująca się pojedynczymi, różowymi kwiatami.

Super Olympia ‘Red’

Odmiana osiągająca do 15- 20 cm o czerwonych kwiatach.

Super Olympia ‘Rose’

Odmiana o intensywnie ciemnoróżowych kwiatach.

Super Olympia ‘White’

Odmiana o pojedynczych kwiatach w barwie białej.

Premium ‘Scarlet’

Obficie kwitnąca odmiana o szkarłatnych kwiatach.

Cocktail ‘Gin’

Odmiana charakteryzująca się ciemnymi i błyszczącymi liśćmi. Kwitnie obficie, kwiaty pojedyncze, różowe.

Cocktail ‘Rum’

Bardzo oryginalna odmiana o białych kwiatach z różową obwódką.

Havana ‘Scarlet’

Odmiana o brązowawych liściach na tle których ładnie odbijają się szkarłatne kwiaty.

Ambassador ‘Rose Bicolor’

Odmiana o zwartym, krzewiastym pokroju, obficie kwitnąca. Kwiaty czerwono obrzeżone, a wewnątrz bardziej różowawe.

Begonia bulwiasta

Illumination ‘Peaches’n Cream’

Odmiana begonii bulwiastej o przewieszających się pędach. Jedna z piękniejszych o pełnych i kremowożółtych kwiatach.

Nonstop ‘Apricot’

Begonia bulwiasta, która zachwyca dużymi, pomarańczowymi, a zarazem pełnymi kwiatami.

Illumination ‘Scarlet’

Piękna odmiana kaskadowa o pełnych, karminowych kwiatach.

Nonstop ‘Rose Petticoat’

Przepiękna odmiana o dużych i pełnych kwiatach. Płatki na obrzeżu bardziej czerwone, a w pozostałej części białe.

Illumination ‘Apricot’

Odmiana o brzoskwiniowych kwiatach. Niezwykle dekoracyjna.

 

Begonia królewska (rex)

Begonia królewska (rex)Begonie w mieszkaniu


Begonie o dekoracyjnych liściach

Wspomniane powyżej gatunki wykorzystywane są przede wszystkim do aranżacji balkonów i tarasów. W warunkach domowych uprawia się przede wszystkim begonie o dekoracyjnych liściach. W sprzedaży nie brakuje mieszańców, tak więc warto zapoznać się z ofertą i wybrać okazy najbardziej nam odpowiadające.

Z begonii o dekoracyjnych liściach w mieszkaniu nie powinno zabraknąć begonii królewskiej (Begonia rex). Obecnie w sprzedaży spotykane są liczne mieszańce, które zachwycają zmiennością barw i wzorów na liściach. Naturalne siedliska begonii królewskiej występują w Indiach. Osiąga do około 30 cm wysokości. Część podziemną rośliny stanowi kłącze, nadziemną mięsiste liście, duże, bardziej sercowate, kwiaty niepozorne, ukazujące się latem. Zależnie od odmiany begonia królewska charakteryzuje się zmiennymi przebarwieniami na liściach, czasem niezwykle dekoracyjnymi (odcienie zieleni, szarości, czerwieni).

Chcąc zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, należy postawić ją na stanowisku jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15°C, a najlepiej utrzymywać ją na poziomie 18-20°C. Podłoże próchnicze, żyzne oraz przepuszczalne. Podlewamy miękką wodą, zależnie od potrzeby, nawozimy umiarkowanie co około dwa tygodnie. Begonię wyniosłą przesadzamy wiosną wówczas, jeżeli roślina tego wymaga, a więc system korzeniowy wypełni całą doniczkę.

Ponieważ kwiaty begonii królewskiej są niepozorne, dlatego też, aby nie osłabiać rośliny, najlepiej jest je wyciąć. Begonia królewska to ładna i egzotyczna roślina, która nie lubi przeciągów ani suchego powietrza. W razie potrzeby można doniczkę z rośliną postawić na podstawce z keramzytem, wypełnioną wodą, ale w takiej ilości, aby woda nie stykała się z dnem doniczki.

Begonia rex należy do roślin, które najlepiej rozmnażać wegetatywnie poprzez liście. Możemy to zrobić poprzez przytwierdzenie liścia spodnią stroną do podłoża, uprzednio nacinając w kilku miejscach nerw główny. Innym sposobem jest obcięcie wszystkich brzegów liścia begonii, tak że pozostaje nam blaszka liściowa o kształcie trójkąta. Ten trójkąt tniemy poprzecznie na kilkucentymetrowe kawałki, które sadzonkujemy w przepuszczalnym podłożu.

Begonia królewska (rex)

Begonia królewska (rex)

Pozostałe wybrane gatunki begonii o dekoracyjnych liściach
 

Begonia Bowera – niewielka begonia, której wysokość osiąga do około 30 cm ( podczas kwitnienia). Gatunek charakteryzuje się zielonymi liśćmi z ciemnym brzegiem. Kwiaty białe. Z pewnością w wielu domach, można spotkać jej bardziej popularną odmianę ‘Tiger’ o brązowo zielonej blaszce liściowej z jasnozielonymi przebarwieniami.

Roślina ozdobna bez większych wymagań, którą można rozmnożyć poprzez podział, a także poprzez sadzonki.

Begonia Masona – jedna z częściej spotykanych begonii. Dekoracyjne liście, osadzone są na ogonkach, pomarszczone, jasnozielone z ciemnobrązowym rysunkiem. Uprawa podoba jak w przypadku begonii królewskiej. Rozmnażamy ją poprzez sadzonki liściowe, a w razie potrzeby także poprzez kłącze, stanowiące podziemną część rośliny.

Begonia koralowa- ciekawy gatunek krzewiastej begonii o wydłużonych, nakrapianych liściach oraz luźnych kwiatostanach.

 

Begonie dekoracyjne z kwiatów


Z begonii kwitnących najodpowiedniejszą do uprawy w mieszkaniu jest begonia zimowa (Begonia elatior). Roślina ta ceniona jest za piękne i zmienne kwiaty oraz różnorodność barw. Do najpiękniejszych begonii zimowych należą odmiany o pełnych kwiatach.

Uprawa begonii zimowej nie jest zajmująca. Wystarczy zapewnić jej stanowisko na którym nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Temperatura nie niższa niż 15-18 (21)°C, podlewanie i nawożenie umiarkowane.
Begonię zimową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki.

Wielu traktuje Begonia elatior jako roślinę sezonową, ale można potraktować ją jako roślinę wieloletnią. Wiosną ścinamy pędy na wysokość około 10 cm i przesadzamy w próchnicze, zasobne podłoże, pamiętając o drenażu.

Begonia w doniczce

Begonia w doniczce

Problemy w uprawie begonii


Begonie zależnie od gatunku, odmiany są mniej lub bardziej podatne na choroby i szkodniki. Poza tym wiele zmian, ma podłoże fizjologiczne i wynika z błędów w uprawie.

Choroby i szkodniki w uprawie begonii na zewnątrz

Choroby grzybowe są częstym problemem w uprawie begonii, ponieważ begonie są wrażliwe na nadmiar wody. Rośliny podlewajmy z umiarem, poza tym starajmy się nie moczyć liści, zwłaszcza podczas wieczornego podlewania. W razie pojawienia się zmian chorobowych, charakterystycznych dla wspomnianych chorób, należy rośliny opryskać odpowiednim fungicydem, pamiętając o tym, aby powtórzyć zabieg.

Choroby, szkodniki oraz inne problemy w uprawie begonii w warunkach domowych

Poza wspomnianymi chorobami i szkodnikami w uprawie doniczkowej mogą pojawić się problemy związane z przesuszeniem podłoża, zbyt suchym powietrzem, które objawiają się żółkniejącymi liśćmi, opadaniem liści, zawijaniem się blaszki liściowej.

Żółknące liście mogą wynikać także ze zbyt mokrego podłoża, które może doprowadzić do zagniwania korzeni.

Liście opadają wówczas, kiedy jest m.in. zbyt zimno.

Zbyt wyciągnięte, blade rośliny mogą być ustawione w zbyt zacienionym pomieszczeniu.

Karłowatość i bladość liści, może wynikać z braku bądź ograniczonego nawożenia.

Begonie

Begonie

Uwagi końcowe


Każdego roku pojawiają się nowe odmiany begonii, oferta tych roślin wciąż się powiększa . Bez wątpienia begonie powinny się znaleźć wśród 10 najpiękniejszych roślin, których nie powinno zabraknąć na balkonie i tarasie oraz w mieszkaniu.

 

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz