Barczatka sosnówka - szkodnik którego trzeba zwalczać!

Jesteś tutaj:

Barczatka sosnówka - szkodnik którego trzeba zwalczać!

3,5/5 (159 ocen)

Rozwój


W ciągu roku występuje jedno, a sporadycznie dwa pokolenia barczatki sosnówki. Rójka rozpoczyna się na początku lipca i kończy w pierwszym tygodniu sierpnia. Motyle wylatują wieczorami, dni zaś spędzają na korze drzew, niemal niewidoczne dzięki kamuflującemu ubarwieniu. Samica składa jaja pojedynczo albo w złożach, zazwyczaj na gałązkach, między igłami, rzadziej na korze. Gąsienice wylęgają się po upływie 2-3 tygodni i rozpoczynają żerowanie na jednorocznych igłach. Wraz z nastaniem pierwszych jesiennych mrozów larwy udają się na zimowy spoczynek – schodzą na ziemię i zagrzebują się w ściółce. Żerowanie wznawiają na początku kolejnego sezonu wegetacyjnego. Przepoczwarzenie następuje w czerwcu, kiedy gąsienice tworzą oprzędy w zagłębieniach kory na pniach lub w koronach drzew. Wyloty motyli zaczynają się po upływie kolejnego tygodnia.

Barczatka sosnówka w formie larwy

Barczatka sosnówka w formie larwy


Zwalczanie


Przed rozpoczęciem wegetacji zaleca się nakładanie opasek lepowych na pnie drzew. Pułapki pozwolą nam na prognozę zagrożenia, a ponadto uniemożliwią gąsienicom wznowienie żerowania. W przypadku masowej inwazji zaleca się stosowanie oprysków chemicznych, np. selektywnym środkiem owadobójczym Dimilin 480 SC.


Bibliografia

1. Dominik J., Starzyk J. R., Owady uszkadzające drewno, Warszawa 2004, s. 340-341.
2. Stocki J., Kinelski S., Dzwonkowski R., Drzewa liściaste i owady na nich żerujące. Poradnik leśnika, Warszawa 2008, s. 34.
3. Wiech K., Szkodniki drzew owocowych, Kraków 2008, s. 41-42.

Małgorzata Długosz

Koniecznie zobacz