Jesteś tutaj:

Aranżacje i wyposażenie małych łazienek w bloku

Jak wybrać lustro łazienkowe?
Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?
Jakie drzwi łazienkowe wybrać?
Łazienka w drewnie - czy to dobry pomysł?
Meble łazienkowe - wskazówki przed zakupem
Nowoczesna łazienka - funkcjonalizm przede wszystkim
Oświetlenie łazienki - efektowne i praktyczne
Wanny narożne - kształt, materiał wykonania i zakup

Małe łazienki – zmora mieszkań w blokach i kamienicach. Często nie ma w nich nie tylko miejsca na wstawienie całej wanny, ale również na umywalkę. Jeśli jeszcze do tego dochodzi muszla klozetowa, sytuacja wydaje się nie do pozazdroszczenia. Tymczasem zdolni projektanci, z orężem, jakim jest nowoczesna technologia, a więc i nowe rozwiązania producentów, potrafią nawet na tych kilku metrach kwadratowych zaaranżować całkiem znośną łazienkę.


Ergonomia przede wszystkim


Kiedy dysponujemy małą ilością miejsca, a umieścić musimy sporo sprzętu i urządzeń i jeszcze zostawić choć trochę wolnej przestrzeni, umiejętne zagospodarowanie jej jest kwestią zasadniczą. Nie ma co jednak ukrywać, że i tak trzeba będzie pójść na pewne kompromisy. Na szczęście dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze, gdyż producenci znający potrzeby wielu, wychodzą naprzeciw z funkcjonalnymi rozwiązaniami, o których napiszemy w dalszej części.

Tymczasem zaznaczymy tutaj, iż do tego, aby nawet mała łazienka spełniała swoje zadanie, należy koniecznie pozostawić minimum niezbędnego miejsca na to, by największa osoba wśród domowników mogła się tam swobodnie poruszać w pobliżu wanny (lub kabiny prysznicowej), umywalki czy muszli klozetowej. Naukowcy obliczyli, że średnio jest to 60 cm wolnej przestrzeni przy każdym z tych urządzeń. Pamiętajmy o tej zasadzie planując rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia naszej łazienki.

Mała łazienka

Mała łazienka

Jak rozmieścić wyposażenie łazienki?


Najpierw należy jak najdokładniej zapoznać się z jej rozmiarami i kształtem oraz rozłożeniem instalacji wodnokanalizacyjnej. To pozwoli nam wstępnie zaplanować rozmieszczenie koniecznych urządzeń. W dalszej kolejności trzeba będzie rozważyć następujące kwestie:

- ustalenie ilości miejsca na poszczególne elementy oraz kolejność ich umieszczenia (najczęściej używane powinny znaleźć się tuż przy drzwiach),

- aby łazienka choć optycznie wydawała się większa, warto nadać jej jasny kolor oraz zamieścić duże lustro,


- niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie (im więcej punktów z oświetleniem tym lepiej i wygodniej),

- zastosujmy szklane półki i przeszklone szafki,

- w łazienkach ze skosem lepiej jest umieścić prysznic, niż wannę,

- zamontujmy grzejniki rurkowe (nie tylko ogrzewają, ale służą jako suszarka),

- nie wstawiajmy na siłę pralki, suszarki, szafek i innych tego typu sprzętów, one raczej muszą znaleźć swoje miejsce poza łazienką.

Mała łazienka

Mała łazienka

Idziemy na ustępstwa


Jak już wspomnieliśmy, w przypadku małej łazienki, konieczne są kompromisy. Zobaczmy, jakie mamy wyjścia z sytuacji.

Wanna, prysznic, a może dwa w jednym?

W każdej rodzinie natrafiamy na rozbieżność upodobań. Jedni wolą kąpiel w wannie, inni szybki prysznic. W małej łazience nie da się umieścić i jednego i drugiego, ale… ale można zamontować wanno-kabinę lub panel prysznicowy nad wanną i parawan osłaniający przed rozpryskiwaniem się wody. Na rynku jest duży wybór tego typu rozwiązań w różnych rozmiarach i o różnych kształtach. Warto się nad tym zastanowić.

Jeśli sam prysznic, to w kabinie czy nie?

Faktem jest, że tam, gdzie jest mało miejsca, łatwiej wygospodarować przestrzeń na panel z prysznicem, a nawet niewielką kabinę, niż na pełną wannę. Jeśli wszyscy w rodzinie zgodzą się na ten wariant, pozostaje tylko decyzja, czy sam panel i na przykład zasłonka lub drzwi rozsuwane, czy kabina. Jeśli kabina, to jaka? Z dużym i wysokim brodzikiem, kwadratowa, czy narożna. Trzeba dopasować do miejsca, a także do „gabarytów” największego mieszkańca.

Wanna? Ale jaka?

Dla miłośników kąpieli w wannie też można znaleźć dobre rozwiązania, choćby dlatego, że jest ogromny wybór co do ich wielkości i kształtów. Szczególnej uwadze polecamy wanny narożne, które zajmują stosunkowo mało miejsca i łatwo jest je dopasować do większości łazienek.

Mała łazienka

Mała łazienka

Muszla klozetowa stojąca albo podwieszana

Tak naprawdę to oba rozwiązania są dobre w tym przypadku. Wiszące miski ustępowe sprawdzają się tam, gdzie jest mało miejsca, bo instalacje i zbiornik na wodę nie zajmują cennej przestrzeni, a w dodatku są niewidoczne. Natomiast co do muszli kompaktowych, to najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie takiej przeznaczonej do małych łazienek. Ich atutem jest pionowy odpływ, który pozwala na optymalne przysunięcie muszli do ściany.

Kwestia umywalki

W łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do małych przepierek, golenia, mycia i czyszczenia różnych przedmiotów. Dlatego nie może być zbyt mała. Czasem świetnym rozwiązaniem jest umywalka narożna, a czasem umywalka z obudową, czyli z szafką. Wszystko zależy od ilości miejsca i lokalizacji.


Ceny urządzeń sanitarnych do małych łazienek

Wanny – w zależności od wielkości, materiału wykonania i kształtu, ich koszt może wynieść od 300 zł do 8000 zł.

Kabiny prysznicowe – dostępne są już w cenie około 400 zł, ale te najlepsze kosztują nawet 5000 zł i więcej.

Umywalki – od 60 do 1700 zł.
Muszle klozetowe – kompaktowe – od 200 do 2000 zł, - wiszące – od 300 do 3000 zł.
 

Koniecznie zobacz