Jesteś tutaj:

Aranżacja pięknego ogrodu

Formowanie i przycinanie iglaków
Jaśminowiec - krzewy z pachnącymi kwiatami
Ogród w stylu angielskim
Ogród w stylu japońskim
Ogród w stylu wiejskim
Oprysk naturalny i chemiczny przeciw mszycom
Pielęgnacja ogrodu
Pnącza na balkon i do ogrodu

Aranżując ogród należy tak go zaprojektować , żeby był praktyczny i wygodny. Wygodny to przede wszystkim z miejscem do wypoczynku i łatwym dostępem do wszystkich roślin. Praktyczny ogród to taki, w którym jest wszystkiego po trochu, są kwiaty, drzewa owocowe, parę warzyw i krzewy ozdobne. Jednocześnie nie ma bałaganu i wszystko się ze sobą komponuje.

W zależności od tego jak wygląda dom, który stoi na posesji i w jakim miejscu, dzielnicy się znajduje, taka jest aranżacja ogrodu. Dochodzi do tego jeszcze panująca moda, która jednak w dużym stopniu też jest odzwierciedleniem powyższego stwierdzenia.

Aranżując ogród często bierzemy pod uwagę poniższe typy ogrodów.


Ogród wiejski


Na terenach wiejskich i za miastem mamy do czynienia głównie z ogrodem wiejskim, spotykamy go przy nowych domach, jak i wiejskich chatach. Taki ogród cechuje ekologia, wygoda i praktyczność. Możemy w nim znaleźć łąkę kwiatową, warzywniak, drzewa owocowe i iglaki. Pies swobodnie biega po ogrodzie i radośnie bawią się dzieci. Znajduje się, również stanowisko na zioła, ptaki oraz kompostownik.

Aranżując wiejski ogród warto w centralnym punkcie zamiast trawy umieścić łąkę kwiatową, która stanowi mieszankę różnych polnych kwiatów i trawy, kupuje się ją w nasionach w sklepie ogrodniczym i wysiewa do ziemi.

W krańcu ogrodu możemy zrobić warzywnik, najlepiej wykorzystać do tego prostokątny plac, przy ogrodzeniu. Można go odgrodzić od reszty ogrodu siatką dla bezpieczeństwa młodych warzyw dzieci i zwierząt.

W następnym krańcu ogrodu możemy umieścić kompostownik. Musimy znaleźć takie miejsce, aby nie przeszkadzał nam ani naszym sąsiadom nie zawsze przyjemny zapach.


W wiejskim ogrodzie warto również posadzić orzech. Gdy osiągnie odpowiednie rozmiary, to możemy postawić pod nim ławę i stół ogrodowy. Pod orzechem nie zaatakują nas żadne owady ani robaki. Nie lubią one zapachu jaki wydziela ta roślina.

Nie możemy, również zapomnieć o posadzeniu drzew owocowych, takich jak : wiśnia, czereśnia, śliwa, grusza i jabłoń.
Poza tym ogród wiejski powinien pachnąć ziołami, na przykład miętą i majerankiem. Nie może w nim zabraknąć także ekologii i swobody.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród w stylu wiejskim

Ogród miejski


Ogród miejski jest urządzany przede wszystkim w mieście. Otacza on domy znajdujące się w dużych miastach, czasami, również na przedmieściach. Cechuje go minimalizm i wygoda.

Minimalizm odnosi się głównie do doboru i ilości roślin, poza wygodą spowodowane jest to również niewielką wielkością ogrodu.

Ogrody są urządzane tak, aby dawały dużo radości przy minimum pracy. Składają się z dużych tarasów, na których właściciele rozkładają parasol przeciwsłoneczny i meble ogrodowe. Poza tym znajduje się na nich, także sporo roślin ogrodowych w donicach. Są pelargonie, petunie oraz miniaturowe iglaki w donicach. Pojawiają się, także datury, lilie i róże.

Przed tarasem na ogół jest trawnik, obok którego rosną kwiaty i małe krzewy oraz rozłożyste iglaki. Po bokach ogrodu rosną tuje, które tworzą żywopłot oddzielający nas od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. W miejskich ogrodach ze względu na ich wielkość szczególnie dba się o intymność.

W takim ogrodzie znajduje się, także kilka drzew ozdobnych. Ogród otacza ogrodzenie z siatki lub metalowe.

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Nowoczesny ogród miejski


Poza tradycyjnym ogrodem miejskim spotykamy jeszcze, nowoczesny ogród miejski. Są to małe dzieła sztuki.
W takim ogrodzie znajdują się, aż dwa miejsca do wypoczynku jedno na tarasie, a drugie na końcu lub pośrodku ogrodu. Są to główne elementy ogrodu.

W danym miejscu wszystkie elementy idealnie się ze sobą komponują. Nie ma w nim praktycznie trawy, poza małym trawnikiem. Zamiast niej wokół roślin znajduje się kora lub żwir.

Powierzchnia po której chodzimy oraz, na której znajdują się meble wypoczynkowe wyłożona jest drewnem lub kamieniem. Wszystkie elementy są naturalne, zalanie ogrodowej ścieżki betonem czy wyłożenie jej betonowymi płytkami nie może mieć tu miejsca.

Taras i miejsce wypoczynku usytuowane są na ogół na drewnianych podestach. Poza tradycyjnymi meblami ogrodowymi typu stolik i krzesła są tam, również leżaki i drewniane łóżka oraz małe stoliki, na których można postawić kawę przy łóżku czy leżaku. Większość mebli jest na małych kółeczkach co znacząco ułatwia ich przesuwanie.

Na krzesłach ogrodowych, łóżkach i leżakach leżą poduszki, które umożliwiają wygodny wypoczynek. Na ogół kolor poduszek oraz parasola przeciwsłonecznego, który rozkładamy nad stołem jest taki sam. Ważne jest to dla harmonii panującej w ogrodzie.

Drugie miejsce wypoczynku często jest przystosowane do grillowania.

Rośliny w ogrodzie są posadzone po bokach głównej ścieżki, są to proste w uprawie trawy, nisko pienne drzewka ozdobne i łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe. Mogą to być lilie lub funkie. Często sadzi się, również krzewy zimozielone. Ważne jest, aby rośliny, wyglądały ładnie przez cały rok.

W tego typu ogrodach dominuje geometria, ich elementy mają kształt prostokątów, (rabaty, krzewy, drzewa, małe baseny) oraz kół, (trawniki, miejsca wypoczynku).

Nowoczesny ogród miejski jest traktowany jako przedłużenie tarasu, a tym samym domu. Często zdobią go lampy ogrodowe, wkopane w trawę lub stojące na palikach oraz małe źródełka i fontanny.

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Ogród śródziemnomorski


Ogród śródziemnomorski to ogród pełen ciepła. Urządzają go najchętniej osoby, które spędziły w tamtych rejonach wakacje i zachwycił on ich swoim urokiem. Pasuje on do prostokątnych długich domów z płaskim dachem, które mają jasną i ciepłą elewację.

Na słonecznym tarasie takiego ogrodu stoją donice, w których mogą rosnąć oleandry oraz zioła. Takie jak majeranek czy mięta. Warto również posadzić lawendę. Donice z tymi roślinami powinniśmy zabrać na zimę do domu. Obok kwiatów i ziół możemy jeszcze postawić w donicy drzewko pomarańczy lub granat. Natomiast w ogrodzie warto posadzić trawy ozdobne, lawendę, małe drzewka ozdobne czy bukszpan.

W takim ogrodzie na tarasie obowiązkowo muszą się znajdować meble ogrodowe, które pozwolą nam dobrze wypocząć. Potrzebny jest stół, krzesła, ławy oraz leżaki. Poza odpoczynkiem możemy przy nich, również wypić kawę i zjeść posiłek.

Taras powinien być bardzo kolorowy. Powinny to sprawić kwiaty w glinianych donicach, które na nim stoją, poza oleandrami, warto, również postawić pelargonie, dalie, datury i inne barwne kwiaty w ciepłych kolorach.

Wiadomo, że ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne nie jesteśmy w stanie uprawiać tych samych roślin, które rosną w krajach śródziemnomorskich.

Kolorowe w ogrodzie są, również meble, na które kładziemy narzutki, poduszki a niekiedy koce w pastelowych barwach.
Warto, również zrobić podłogę i elewację domu, w jasnych barwach, na przykład kremowej lub żółtej.

Dlatego do takiego miejsca pasuje terakota, piaskowiec czy żwir.

Wybierając ogrodzenie warto zdecydować się na mur z kamienia, który będą otaczały kwitnące pnącza. Nad tarasem warto zrobić pergolę, którą będą porastały winogrona.

Im więcej powielimy elementów z tradycyjnych śródziemnomorskich ogrodów tym bardziej nasz ogród będzie go przypominał.
Ogród śródziemnomorski jest miejscem, w którym doskonale się wypoczywa. Duży wpływ ma na to wykorzystanie w ogrodzie ciepłej palety barw.

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim


Tego typu ogrody są zakładane przed willami i domami miłośników ogrodnictwa. W ich skład wchodzi zarówno płaski teren, jak i wzniesienia, otoczone bujną roślinnością. Centralnym elementem ogrodu jest duży trawnik, który jest bardzo starannie pielęgnowany. Poza takimi zabiegami jak koszenie i odchwaszczanie stosuje się, także napowietrzanie i wertykulację. Od trawnika odchodzą ścieżki, które prowadzą do innych części ogrodu. Obrzeża trawnika porastają kwiaty: floksy, dzwonki pierwiosnki i róże. Nie może zabraknąć, także drzew ozdobnych, dębów oraz kasztanowców.

Rośliny rosnące w ogrodzie mają żywe barwy i tworzą wielokolorową kompozycję. Dominuje w niej biel, róż, błękit oraz fiolet oraz często pojawia się czerwień.

Angielskie ogrody wielokrotnie przypominają obrazy namalowane ręką wybitnego artysty. Niejednokrotnie sprawiają wrażenie tajemniczego ogrodu.

Poza roślinami w ogrodzie występują także, rzeźby, pergole, mostki oraz strumyki. Pergole porastają kwitnące powojniki.

W ogrodzie angielskim nie powinniśmy zapomnieć o właściwym zaprojektowaniu tarasu, tak trzeba go zaaranżować żeby komponował się z resztą ogrodu. Warto ozdobić go glinianymi donicami rożnej wielkości z kolorowymi doniczkowymi i ogrodowymi kwiatami.

Ogrody angielskie to najpiękniejsze i najlepsze miejsca wypoczynku. Często wyglądają jak z bajki.

Ogród japoński

Ogród japoński

Ogród dla wygodnych


Tego typu ogród powstaje na ogół przy domach, które się dopiero budują. W zamyśle właścicieli ma on być na chwilę a pozostaje na zawsze. W takim ogrodzie trawa ma mech i mlecze oraz inne chwasty, które przeszkadzają nam, ale za bardzo nie wiemy co z nimi zrobić. Poza tym rośliny, kwiaty, krzewy i drzewa rosną bez ładu tylko bo bokach ogrodu. Ponieważ posadziliśmy je w pośpiechu, to obok tui rośnie lawenda a obok nisko piennej jabłoni różanecznik. Często w takim ogrodzie są pozostałości po budowie domu, zamiast trawy na ziemi zalega gruz czy są pagórki zamiast płaskiego terenu. Na niedokończonym tarasie odpoczywamy na taborecie i przy plastikowym stole. Na ogół jest to wynikiem tego, że się nam po prostu nie chce, czasami brakuje pieniędzy.

Są jeszcze dwa pozostałe typy ogrodu dla wygodnych, jeden jest spowodowany wiekiem właścicieli a drugi jednorazową pracą projektanta.

Czym jesteśmy starsi tym mniej mamy siły. W pewnym momencie odbija się to na naszym ogrodzie. Z tym, ze nie jest on zaniedbany tylko znajduje się w nim coraz więcej trawy a mniej kwiatów i krzewów. Staramy się tak przearanżować ten ogród, aby był jak najwygodniejszy i wymagał jak najmniej ciężkiej pracy. Dosadzamy mało drzew, tych które mamy już nie przycinamy, nie uprawiamy warzywniaka. Skupiamy się natomiast na roślinach cebulowych, których nie wykopujemy na zimę, na przykład na tulipanach, hiacyntach, liliach. Poza tym poprawiamy swoje miejsca wypoczynkowe, aby były jak najwygodniejsze.


Zapracowani i bogatsi mieszkańcy miast powierzają często swój ogród architektowi krajobrazu. Człowiek ten pieczołowicie projektuje ogród, sadzi rośliny, które idealnie do siebie pasują, robi mały trawniczek, przywozi duże krzewy i drzewa. Wszystko się ładnie przyjmuje. Właściciela prosi się tylko, aby podlewał ogród, skosił trawniczek, a jak będzie miał jakikolwiek problem z ogrodem to, żeby się skontaktował z architektem lub ogrodnikiem.

W ten sposób powstaje małe dzieło sztuki, które budzi zazdrość znajomych. Urządzamy w nim fajne imprezy i jesteśmy szczęśliwi.

Po jakimś czasie mamy więcej obowiązków w pracy, wyjeżdżamy na wakacje, zapominamy o ogrodzie. Niektóre rośliny z powodu braku pielęgnacji od razu usychają, inne słabną stopniowo. Trawnik przypomina łąkę. A nasz piękny kiedyś ogród odstrasza.

Zaniedbane ogrody to jeden z bardziej przykrych widoków, na szczęście coraz rzadszy w naszych miastach i na ich przedmieściach.

Odpowiednia aranżacja ogrodu, może znacznie podwyższyć wartość domu przy sprzedaży. Może, również stworzyć tak przyjemne miejsce wypoczynku, że nie będziemy chcieli wyjeżdżać na wakacje. Jednak jeżeli po zaprojektowaniu nawet najpiękniejszego ogrodu nic od siebie nie dołożymy, nie będziemy o niego dbać to nawet najlepsza aranżacja nic tu nie pomoże.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz