Jesteś tutaj:

Amarylis - kwiat wdzięczny w uprawie

Cesarska korona (Szachownica cesarska) - jak uprawiać?
Glorioza - kwiat niezwykle piękny i egzotyczny
Guzmania - egzotyczny kwiat doniczkowy
Pachira - kwiat niebywale dekoracyjny
Sagowiec wygięty (Cykas odwinięty) - Cycas revoluta
Sansewieria (Sanseweria, Wężownica) - Sansevieria
Zwartnica (Hipeastrum) - popularna cebulowa roślina doniczkowa

Amarylis - kwiat wdzięczny w uprawie

Amarylis piękny (Amarylis belladonna) należy do rodziny amarylkowatych i jest jej jedynym przedstawicielem. Nie tylko polska ale i łacińska nazwa gatunkowa: belladonna świadczy o jego urodzie, oznacza bowiem „piękną kobietę”. Jest rośliną cebulową pochodzącą gorących rejonów Afryki Południowej. Cebulki amarylisa osiągają od 5 do 10 cm średnicy. Wyrastają z niej równowąskie, intensywnie zielone, długie liście o długości do 50 cm i szerokości do 3 cm. Pojawiają się dopiero po przekwitnięciu rośliny, jesienią i pozostają na roślinie do wiosny następnego roku.

Uprawę amarylisa rozpoczynamy od zakupu cebuli. Należy zwrócić uwagę, aby była ona jędrna, bez uszkodzeń mechanicznych oraz wyraźnych oznak chorobowych. Nadgnite miejsca, ślady pleśni lub brzydkie przebarwienia nie są oznakami zdrowia i zakupu takich roślin powinniśmy unikać.

Cebulki należy posadzić tak, aby górna część cebuli znajdowała się tuż pod powierzchnią gleby. Jeśli zasadzimy amarylisa do gruntu, po pewnym czasie cebula sama „zakopie” się głębiej, nawet na 20 cm! Przy uprawie w doniczce wybieramy naczynie tylko niewiele większe od średnicy cebuli.

Podłoże do uprawy amarylisa musi być przepuszczalne, bogate w humus. Cebulkę należy posadzić tuż po jej zakupie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie domieszanie do podłoża wieloskładnikowego nawozu o przedłużonym działaniu, który będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze.

Amarylis jest popularną rośliną doniczkową, która można uprawiać także w gruncie. Niezależnie od sposobu uprawy, wymaga miejsca słonecznego, ale nie z bezpośrednim słońcem. Cebule zniosą temperaturę do -5°C, dlatego nie mogą pozostać w gruncie na zimę. Przed nadejściem chłodów należy zabrać roślinę do ciepłego pomieszczenia.

Po zakończonym sezonie, około końca września, zaprzestajemy podlewania i pozwalamy na obeschnięcie liści i kwiatów a następnie je usuwamy. Roślina wchodzi wtedy w okres spoczynku i zawiązuje pąki kwiatowe. Cebulę można wyjąć z podłoża (ale nie jest to konieczne) i umieścić w chłodnym miejscu, w temperaturze około 15°C na okres do 6 tygodni. Prawidłowo pielęgnowane rośliny wkrótce zachwycą nas swoimi kwiatami.

Amarylis ogrodowe

Amarylis ogrodowe

Łodygi kwiatostanowe są nagie, bezlistne i osiągają podobna do liści długość, są sztywne, wyprostowane i okrągłe w przekroju. Zwykle z jednej cebuli wyrastają 1-2 pędy zwieńczone kwiatami. Pąków kwiatowych jest zwykle 6-8 (sporadycznie do 12). Po ich rozwinięciu w powietrzu unosi się delikatny, przyjemny zapach. Kwiaty długości 6-10 cm i średnicy 8-10 cm zebrane są w baldachy i wyrastają na fioletowych szypułkach. Do zainicjowania kwitnienia potrzebne jest jasne stanowisko latem.


Amarylisy są dość odpornymi bylinami, jednak jeśli cebule będą zbyt długo przebywały wilgotnym podłożu – grozi im gnicie. Aby do tego nie dopuścić, na dnie doniczki należy umieścić solidny drenaż, np. w postaci keramzytu lub potłuczonych kawałków starych glinianych doniczek.

Okazałe cebule wypuszczają małe cebulki przybyszowe, które po oddzieleniu i posadzeniu do osobnych doniczek wiosną dadzą nowe rośliny. Najlepszym okresem do oddzielenia cebulek jest okres, w którym roślina pozostaje w stanie spoczynku, czyli latem. Zanim małe cebule urosną i zakwitną mija średnio 3 lata. Możliwa jest także uprawa poprzez wysiew nasion, jednak aby je uzyskać należy pozostawić pęd kwiatostanowy. Rozwój nasion będzie osłabiał wzrost cebuli, a na pierwsze kwiaty z uzyskanych w ten sposób roślin będzie trzeba poczekać nawet 8 lat.

Amarylis - kwiat

Amarylis - kwiat

Polecane odmiany

 

  • ‘Bill Richardson’ – odmiana o kwiatach czysto białych
  • ‘Ian Black’ – odmiana o kwiatach w kolorze jasnoróżowym
  • ‘Johannesburg’ – odmiana o jasnoróżowych kwiatach z jaśniejszym środkiem. Pęd kwiatowy wyrasta do 70 cm wysokości.
  • ‘Karl King’ – odmiana o kwiatach jasnoróżowych z żółtym wnętrzem o karbowanych brzegach płatków.
  • ‘Kimberley’ – odmiana o czerwono różowych kwiatach z białym środkiem.
  • ‘Michael Vassar’ – ta odmiana rozwija ciemnoczerwone lub białe kwiaty z żółtym wnętrzem
  • ‘Stellenbosch’ – odmiana o różowych kwiatach z żółtym środkiem

Amarylis - kwiat

Amarylis - kwiat

Ciekawostki


Często bywa mylony ze zwartnicą (Hippeastrum), pochodzącą z Ameryki Południowej. Obie rośliny mają podobny sposób rozwoju, jednak różnią je detale – amarylis ma pełny w środku pęd kwiatostanowy (zwartnica – pusty), wytwarza więcej kwiatów o mniejszej średnicy (zwartnica – zwykle 3-5 o średnicy 15-30 cm) które, w odróżnieniu od bezwonnego Hippeastrum ładnie pachną. Ponadto amarylis kwitnie późnym latem, a zwartnica – wiosną.

Drugim gatunkiem, z którym można pomylić amarylkę jest wallota. Jest to krewniaczka amarylisa pochodząca z tych samych rejonów, jednak w przeciwieństwie do amarylki nie traci liści w okresie spoczynku.

Autor: Łukasz Skop


Koniecznie zobacz