Alokazja (Alocasia) - roślina doniczkowa

Jesteś tutaj:

Alokazja (Alocasia) - roślina doniczkowa

3,5/5 (600 ocen)
Stanowisko

Alokazja wymaga jasnego stanowiska, ewentualnie do lekko półcienistego. Uprawiając alokazję na stanowisku jasnym pamiętajmy, że roślina nie może być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, światło musi być rozproszone.

Podłoże

Ponieważ alokazja lubi wilgotne podłoże, a nie znosi mokrego, należy jej zapewnić podłoże przepuszczalne, koniecznie z drenażem, aby korzenie miały możliwość łatwego dostępu do powietrza, a nadmiar wody bez żadnych problemów mógł spłynąć do podstawki, którą po około 15- 20 min. można opróżnić.

Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, a także lekko kwaśne, odzwierciedlające naturalne stanowiska gatunku.

Alokazja (Alocasia)

Alokazja (Alocasia)

Przesadzanie

Jeżeli roślina będzie miała zapewnione optymalne warunki do rozwoju, będzie charakteryzować się szybkim wzrostem części nadziemnej, a także podziemnej. W młodym wieku, może wymagać corocznego przesadzania w okresie wiosennym. Oczywiście przed przesadzeniem, należy sprawdzić czy faktycznie korzenie wypełniły już pojemnik. Starsze rośliny przesadzamy rzadziej, a rosnące w bardzo dużych pojemnikach, rozrośnięte, wymagają tylko delikatnego usunięcia warstwy podłoża oraz uzupełnienia świeżym podłożem.

Temperatura

Alokazja jest rośliną tropikalną, wymagającą dużo ciepła przez cały rok. W okresie letnim temperatura powinna wynieść ponad 20°C, natomiast w okresie zimowym nie powinna spaść poniżej 18°C. Warto zadbać o wyższą temperaturę, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nocne spadki temperatury mogą być znaczące i zakończyć się utratą rośliny.    

Podlewanie i wilgotność powietrza

Oryginalna alokazja jest bardzo wymagająca także na płaszczyźnie podlewania i wymaga zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. Aby cieszyć się piękną, rozrośniętą rośliną, należy jej zapewnić wilgotne powietrze, co ciężko uzyskać w mieszkaniu,  zwłaszcza w okresie grzewczym. Dlatego też kapryśna alokazja najlepiej radzi sobie w uprawie szklarniowej - dobrym rozwiązaniem jest także witryna okienna.

Starając się utrzymać roślinę w mieszkaniu należy ją zraszać miękką, letnią, przegotowaną i odstaną wodą bądź też deszczówką. Dobrym rozwiązaniem jest także zamgławianie. Poza tym aloakzję stawiamy na podstawce wypełnionej keramzytem oraz wodą w takiej ilości, aby dno doniczki się z nią nie stykało.

Kolejnym sposobem na podwyższoną wilgotność powietrza jest uprawa alokazji w licznej grupie roślin ozdobnych, gdzie panuje przychylniejszy roślinie mikroklimat.

Alokazja jest także wymagająca na płaszczyźnie podlewania, ponieważ lubi stale wilgotne podłoże, ale nie mokre. Przy takim zapotrzebowaniu, bardzo często dochodzi do przelania i utraty rośliny. Aby zapobiec przelaniu alokazji należy zapewnić jej przepuszczalne podłoże i dobry drenaż, a także racjonalnie podlewać. Nie można także przesuszyć rośliny. Uniwersalnej recepty podlewania nie uzyskamy, ponieważ podlewanie uwarunkowane jest wieloma czynnikami i musi być dostosowane do konkretnej rośliny. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie.
Kurz z liści usuwamy lekko wilgotną, miękką szmatką.

Nawożenie

W okresie bujnego wzrostu wymaga regularnego oraz umiarkowanego nawożenia, co około 14 dni, nawozem wieloskładnikowym. Dobrym rozwiązaniem są nawozy organiczne. Nie przesadzajmy z nawożeniem, gdyż nadmiar nawozu negatywnie wpływa na roślinę.


Rozmnażanie


Gatunek można rozmnożyć poprzez nasiona, ale inne formy wymagają rozmnożenia wegetatywnego, a więc poprzez podział.
Alokazję najczęściej rozmnaża się poprzez odrosty korzeniowe, które ukorzeniamy w doniczkach z przepuszczalnym podłożem. Sadzonka powinna mieć zapewnione osłonięte przed słońcem stanowisko, stałą wilgotność i temperaturę na poziomie około 25°C. Aby sprostać tym wymaganiom, sadzonkę warto zabezpieczyć folią.

Innym sposobem jest podział kłączy. Decydując się na ten sposób rozmnożenia, powstałe rany po przeprowadzonym cięciu należy zabezpieczyć zmielonym węglem drzewnym. Fragmenty korzeni z widocznymi pędami, należy umieścić w umiarkowanie wilgotnym podłożu, zapewnić temperaturę na poziomie około 25°C oraz nakryć folią, aby utrzymać stałą wilgotność.

Alokazja (Alocasia)

Alokazja (Alocasia)

Najczęstsze problemy w uprawie alokazji


Kapryśna alokazja ciężko znosi warunki mieszkaniowe, dlatego też w niedługim czasie po zakupieniu rośliny pojawiają problemy w formie plam na liściach roślina marnieje. Egzotyczna alokazja najlepiej prezentuje się w szklarni. W mieszkaniu warto uprawiać ją w widnej łazience bądź kuchni, ale tylko wówczas, jeżeli nie będzie narażona na bezpośrednie nasłonecznienie.

Zasychające liście, kruszejące plamy, to typowa oznaka zbyt suchego powietrza.

Osłabione rośliny, stają się bardziej podatne na choroby, a wśród nich może pojawić się plamistość liści, którą zwalczamy odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Na zbyt suchym stanowisku alokazja staje się podatna także na przędziorki, doprowadzające do żółknięcia liści. Na spodniej stronie liści w przypadku tego szkodnika, zaobserwujemy delikatną pajęczynkę.

Poza przędziorkiem uważajmy także na mszyce, wełnowce, a także tarczniki.


Uwagi końcowe


Wśród roślin cenionych ze względu na dekoracyjne liście alokazja należy do najpiękniejszych, a przy tym do najbardziej kapryśnych i wymagających. Z pewnością nie jest to roślina od której zaczyna się przygodę z uprawą roślin. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sprostać jej wymaganiom, lepiej jej nie kupować, ponieważ utrata kolejnych roślin będzie niezwykle frustrująca.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz