Aktinidia (mini kiwi) ostrolistna i pstrolistna

Jesteś tutaj:

Aktinidia (mini kiwi) ostrolistna i pstrolistna

3,4/5 (107 ocen)

Aktinidia pstrolistna jest wytrzymała na mróz. Preferuje gleby wilgotne, próchnicze i lekko kwaśne. Może być uprawiana również na stanowiskach półcienistych. Pierwsze owoce zazwyczaj wydaje w 3-4 roku po posadzeniu. Z jednego egzemplarza możemy zebrać 2-5 kg smacznych owoców.

Jedną z najlepszych odmian aktinidii pstrolistnej jest ‘Dr Szymanowski’. Jest to odmiana żeńska, polskiego pochodzenia. W okres owocowania wchodzi w 3-5 roku od posadzenia. Owoce dojrzewają w sierpniu i stosunkowo szybko opadają. Ich miąższ jest aromatyczny, jasnożółty i niezwykle słodki.

Z innych odmian wyróżnić możemy: Ananasowa Miczurnina, Krzpekaja Miczurnia, Pobieda, Leningradskaja Krzepkaja, Leningradskaja Rannaja, Klara Zetkin i Pawłowskaja.

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna


Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta)


Posiada eliptyczne lub jajowatokształtne, jędrne liście. Kwiaty zebrane są w niewielkie groniaste kwiatostany, mocno pachnące i zielonobiałe. Pojawiają się w maju i widoczne są aż do końca lipca. Owoce pojawiają się pod koniec września na egzemplarzach żeńskich. Są różnego kształtu i posiadają ok. 2,5 cm długości i ok. 2 cm szerokości. Ich miąższ jest słodki i soczysty. Z jednej rośliny zazwyczaj możemy zebrać ok. 5 kg owoców.

Do najpopularniejszych odmian aktinidii ostrolistnej zaliczyć możemy:

- Weiki (Bayern Kiwi) – egzemplarze męskie uznawane są za dobre zapylacze wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej. Jest to odmiana dwupienna, której rośliny żeńskie charakteryzują się silnym wzrostem. Jest dosyć odporna na mróz, w odpowiednim stanowisku może wytrzymać spadki temperatury nawet poniżej 30 stopni Celsjusza.

- Kens Red – żeńska odmiana pochodząca z Nowej Zelandii. Posiada duże, smaczne owoce, których miąższ jest intensywnie czerwony. Charakteryzują się bardzo dużą trwałością, dzięki czemu ich przechowywanie nie sprawia większych kłopotów.
- Issai (Mini Kiwi) – samopylna odmiana pochodząca z Japonii. W okresie zimowym wytrzymuje spadki temperatury do minus 25 stopni Celsjusza. Nie osiąga dużych rozmiarów, jednakże dosyć wcześnie wchodzi w okres owocowania.

- Geneva - żeńska odmiana pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Owocowanie rozpoczyna dosyć wcześnie. Owoce są bardzo słodkie, smaczne z miodową „nutką”. Uznawana jest za odmianę bardzo plenną.

- Jumbo - żeńska odmiana pochodząca z Włoch. Posiada bardzo duże, smaczne, słodkie i trwałe owoce. Ich zbiór następuje pod koniec września lub na początku października.

Owoce aktinidii

Owoce aktinidii


Właściwości owoców


Owoce aktinidii zawierają dużo ważnych mikroelementów i witamin. W ich składzie jest szczególnie dużo witaminy C (kilka razy więcej niż w cytrynie). Nie zawierają tłuszczu, mają bardzo mało sodu, dzięki czemu są bardzo zdrowe.

Owoce szczególnie polecane są dla osób podatnych na przeziębienia i infekcje wirusowe. Stanowią również doskonały lek przeciw szkorbutowi. Wykorzystywane są również jako środek przeciwkrwotoczny i wspierający leczenie paradontozy i gruźlicy. Niektórzy twierdzą, że owoce mają bardzo dobre zastosowanie w przypadku zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego.

W celach leczniczych zaleca się spożywanie świeżych owoców lub w postaci surowych konfitur.

Owoców nie powinny spożywać osoby uczulone na enzymy z grupy peptydaz. Miąższ z owoców aktinidii wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym.

Aktinidia ma również szerokie zastosowanie kuchenne. Owoce wykorzystywane są do wytwarzania soków, kompotów, przecierów, dżemów, konfitur i powideł.
 


Koniecznie zobacz